Lali_78 Creative Commons License 2020.12.14 0 0 47361

Sziasztok!

Kezdő tyúktartó vagyok, júliusban szeretem be egy akkor 6-8 hetes vegyes állományt (kopasznyakú, magyar sárga és kendermagos keverten 22db-ot), melyből néhány csirke esetében furcsa betegséget tapasztaltam. Először egy kis kendermagoson vettem észre, hogy X lábai vannak, azaz olyan, mintha nem tudná magát megtartani a lábán, járni is nehezére esett, fejlődésben jelentősen elmaradt a többiektől. 1-2 hónapra rá, ugyanezt észrevettem már egy nagyobb kopasznyakún is. Mindkét állat sokat pihent, nem voltak olyan fürgék, mint a társaik és ülő helyzetben az ujjaik visszahajlottak. Kb. 1 hónapra rá, a nagyobb állat elpusztult, a kicsi viszont sok hónapos lerokkanást követően egyik napról a másikra megtáltosodott, megszűnt az X lába és elkezdte utolérni a többieket, és már ő is fürge lett. Viszont 1-2 hete újabb fejlettebb kopasznyakún vettem észre ezeket a tüneteket (X láb, sok pihenés elkülönülve a többiektől, visszahajlott ujjak üléskor,sőt a lábak is ilyenkor vízszintes helyzetben vannak, nem függőlegesben). Azt vettem még rajta észre, hogy ahol kopasz a nyaka, ott a nyak nem szimmetrikus, hanem egyik oldalra nőve van neki egy nagyobb gombóc a nyakán. Összehasonlítva másik kopasznyakúval azt látom rajta, hogy a nyakán sokkal kevesebb a toll, mint a többiekén, akiknek ez a rész, ahol neki ez a gombóc nőtt, tollal fedett. Van valakinek tapasztalata ilyen tünetek kapcsán, hogy ez mitől lehet és lehet-e ezzel kezdeni valamit természetes módon? Az első kicsi, akinél ezt észleltem kigyógyult belőle, de már egy nagyobb kopasznyakú viszont elpusztult emiatt, és nem tudom, mi várható ennél a 3. esetnél. Levágni érdemes egy ilyen jószágot?