falum Creative Commons License 2020.12.11 0 0 2360

"A Redshiftet nem tudtam megszeretni. Szándékolt az egész. Olyan, mint egy BS-os Bonanza Banzáj. Hatásvadászat, akaratgép és non-stop súlykolt dark, mint a Depeche Mode csak a romantika nélkül,"

 

Ezt nem tudom szó nélkül hagyni.Redshiftet régen hallgattam,akkor sem fogott meg különösebben,de nem is emiatt írok.A BB-re már sokszor rásütötték,hogy hatásvadász.Pedig nem.Ilyen alapon,akkor a DM is az.Dave nélkül nincs DM,Ákos nélkül nincs BB. Pedig a zene is ugyanolyan fontos.A Hauber Zsolt újra játssza c. sorozatban elmeséli,hogy milyen aprólékosan rakták össze  a BB zenéjét.Volt munka vele bőven,arról nem is beszélve,hogy akkor más technológiával szereztek zenét.Ákos mondása:a stúdiózás 24 órából és egy éjszakából áll.Példának okáért a leghíresebb felvételük az induljon a banzájnak több demója létezik és merőben eltér a végleges változattól.A szövegek miatt hatásvadász?Aligha. Szerintem ezek jobbak mint Ákos szólólemezeinek egynéhány szövege.Visszautalva újra:a hatás a lényeg.Egyszer valaki már megírt egy zenét,a többi ismétlés némi változtatással."Már hallottam valahol" érzés.De ettől még lehet jó,attól függ mi megy végbe a befogadóban.Példánál maradva:Ákos:Csend leszek.Tiszta BB nóta,mégis mikor meghallottam sima 10/10 nálam,és még azt is megjósoltam,hogy kislemez lesz belőle.(Lett is volna belőle ha a pandémia nem tesz keresztbe).Ráadásul ez hangulat hely, idő függvénye is egyben.Nincs új a nap alatt,sajnos ezt el kell fogadni igen.Akkor innentől kezdve zárjuk be a boltot? Az ember válasszon ki 100,200,300 lemezt és a többit meg ne hallgassa soha többé? Újat már erről sem nagyon lehet írni,én is csak ismétlem magam.Példának okáért most fedeztem fel David Nevue zongoristát.Első hallásra olyan mint David Lanz,de mégis más.Csodálatos felvételei vannak.Szerintem az idő vasfoga dönt el mindent:ha 15-20-30-40 év múlva is befogadható,akkor az rendben van. Szerintem erről másként vélekedik az aki lemezt/felvételt készít és a mezei hallgató. Minden felvétel minőségét meg lehet magyarázni,hogy miért jó/miért rossz. Ki milyen irányból érkezett az adott felvételhez.Korábban szerettem a BS-t,de már nem bírom elviselni,mindig ugyanazt a szekvencerfutamot hallom.Belehallgattam az új Pyramid Peak-be,de nem fedeztem föl benne semmi újat.Az ambient-nél is sok az áthallás,mégsem tudom megunni. Mert bele vagyok bolondulva a hangzásba.Apropó:

 

Robert Rich:Neurogenesis (2020)

 


1. Neurogenesis 09:02
2. Convergent 08:06
3. Proximal 06:13
4. Connective 07:55
5. Dendritic 04:34
6. Arcadian 05:23
7. Erinacea 06:48

 

https://robertrich.bandcamp.com/

 

Üdv,falum

Előzmény: tybycsoky1 (2359)