m_balint Creative Commons License 2020.11.22 0 3 29571

Akkor közkívánatra fluoreszcens LED teszt következik. Hosszú lesz. Akinek nincs kedve végigolvasni, annak elmondom így az elején (SPOILERVESZÉLY!!!), hogy a tapasztaltak alapján nem a LED a lényeg a végeredmény tekintetében, meg nem is a dikroikus tükör, hanem leginkább a szűrők. Nem próbáltam ki minden lehetséges kombinációt, azt majd valaki más csinálja meg majd egyszer :)

 

A kísérlethez egy Jenamedet használtam, ami gyárilag fluoros, de egy része barkácsolt.

 

 

Az L jelöli a ledek helyét, amik egy alumíniumlapra vannak csavarozva. Ezeket mágnes tartja egy darab mosógépházon (M), ami meg függőleges bútorlapra van ragasztva.

A gerjesztőszűrők mehetnek a csúszkába (Cs), de mehet a gyári G' helyre és a házilag kialakított G'' helyre is.

 

2 csúszka van. Az egyikben 410 és 450 nm-es dikroikus tükör van, a másikban 510 és 570 nm-es. Az egyik uv-hez, ibolyához, a másik kékhez, zöldhöz.

 

 

Az Sz szabad fényút, a G és Z pedig helyek gerjesztő és záró szűrőkhöz.

 

 

A ledek többsége 10 Wattos, egyedül a 420 nm-es 5. Mindegyik kínai, ebay-es. A zöldet, meg a pirosat most nem használtam. Eredetileg egy 3x3-as mátrixban, tolattyúkkal mozgatható bontott mechanikát álmodtam meg hozzájuk, de az nem lett elég pontos, így majd valami ilyesmit fogok építeni egyszer, jövőre:

http://www.photomacrography.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=32736&p=201937&hilit=multi+led#p201937

 

 

Egyazon mintát fotóztam mindegyik beállítással. Az expo értékekkel sokat nem szöszöltem, igyekeztem gyors lenni, hogy ne "károsodjon" a minta a sok gerjesztéstől. A 450, 420, 395-400 nm-es ledek elé BG12 szűrőt raktam, a 365 nm-es elé UG1-est. 

A 510 dikro felett G249 zárószűrő volt (sárga), a 450 felett G247 (halványsárga), a 410 felett G244 (majnem tiszta, enyhén sárgás), de a 410 fölé egyszer beraktam a G244-et is.

Minden a képekre van írva, remélem nem rontottam el sehol. 

 

 

 

Előzmény: novakl (29455)