Törölt nick Creative Commons License 2020.11.14 0 0 1311

Össze-vissza locsogsz, csak épp a feladattal nem tudsz mit kezdeni.

 

Átgondoltam a problémát. Nagyjából.

Megpróbáltam összerakni a megoldást az elméleti képzés apró darabkéi alapján.

A tekercs ellenállásával nem tudok mit kezdeni.

 

Különösen nagy teljesítményű rendszereknél a transzformátor mágneses vesztességei

 

Erre nem gondoltam.

Permanens mágneseknél szokott hiszterézis lenni.

Persze arról tudok, hogy a nagyobb transzformátorokat olajban hűtik.

 

Ezt pedig döntően a transzformátor tekercselés ohmos ellenállása korlátozza.

 

Van itt egy másik dolog is, ha mélyebben mögénézünk.

Mit csinál a terhelés nélküli transzformátor?

Olyankor az áramot nem inkább a tekercs öninduktivitása korlátozza?

 

 

Megkérdeztem a vezető tervezőt. Azt felelte, hogy transzformátort és tápegységet nem tervezünk. Megvesszük a boltban.

 

 

Ha valaha is végeztél volna szilárdsági számításokat valódi tartószerkezetekre

Egyetemi tanulmányaim során két tantárgyból kellett ilyen számításokat végezni tantermi gyakorlat keretében.

(A középiskolai tananyaghoz képest csak annyival volt több, hogy a keresztmetszeti tényezők kiszámítását is leadták, továbbá néhány tétel bizonyítását.)

 

azért elég megdöbbentő tájékozatlanságot mutatsz.

Nem én állítottam össze a tananyagot.

'90 előtt a minisztérium határozta meg a keretszámokat a népgazdasági terv alapján.

Utána viszont az oktatók autonómiáért lázadoztak. Aztán a nagyobb cégek vezetőiből társadalmi szenátust csináltak. Most részben ők diktálnak, ha anyagilag is támogatják az oktatást.

 

A vezető tervezőnk szerint a szakmát nem az egyetemen lehet megtanulni, hanem otthon. Erről lemaradtam, amikor 10 éves koromban kapát és kaszát adtak a kezembe. Néhány évvel később pedig vésőt, kalapácsot, malteros kanalat. Azzal tisztában voltam, hogy az analóg áramkörökről lemaradtam. Ezért választottam a digitális áramköröket. Csakhogy közben a szekrény méretű logikai áramkörök kimentek a divatból (lásd: space cowboys). A processzorok magjának tervezéséről is lemaradtam.

Előzmény: construct (1308)