czsandor Creative Commons License 2020.08.10 0 0 21139

Sziasztok,

úgy hiszem eljött az ideje, hogy a kutatásban tapasztaltabb emberek segítségét kérjem.

Néhány napja nekiálltam az anyai nagymamám családfáját kutatni. De most már két-három napja csak mélázok, és zsákutcákba futok folyamatosan.

Amit tudok:

Nagymamám anyukáját Herter Zsuzsannának hívták (1920. március 9.). Csökmőn született és ott is lett anyakönyvezve. Ez a rekord meg is van. Innen tudtam meg, hogy az ő szüleit Herter Mihálynak és Frei (Fráj) Erzsébetnek hívták. A születési anyakönyvben odaírták, hogy a szülők Zsuzsanna születésekor 30 illetve 23 évesek voltak. Ebből nagyjából következtettem, hogy akkor Mihály 1890, Erzsébet pedig 1897 körül születhetett, de nem találom őket Csökmőn.

Megtaláltam még egy lányukat (Herter Erzsébet, 1917. január 28), illetve egy másik lányuk halotti anyakönyvét (Herter Julianna 1945. február 23. volt 16 éves, tehát 1927 környékén született).

Frei Erzsébet életkorából nagyjából feltételezhetem, hogy az esküvő olyan 1915-1916 között lehetett, és akkor a lányuk Erzsébet 1917-ben született. De ez csak feltételezés.

És itt megakadtam. Nem találom sem Mihály és Erzsébet házassági anyakönyvét, sem korábbi születési rekordjukat. 

A halotti anyakönyv alapján Herter Julanna Nagyirázon lakott (elvileg ma Körösújfalú), de a haláleset Tiszadobon történt, de a nagymamám húga Újirázt mondta, amikor megkérdeztem. Körösújfalu bejegyzéseit eredménytelenül átnéztem. Újirázról viszont 1948-1980 között vannak fent adatok. 

Újirázról annyit sikerült kiderítenem, hogy korábban Csökmőhöz tartozott Darusziget névvel. 

Annyit tudok még mondani, hogy a születési anyakönyv alapján evangélikus felekezethez tartoztak (amennyiben jól értelmeztem), és ha jól látom az FS-en csak a református egyház van csak fenet, feltételezem ez a legnagyobb gond. 

Zsuzsanna születési anyakönyve: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-G5PJ-QL?i=94&cc=1452460&cat=1932284

A kérdésem az, hogy innen hogyan tudok továbblépni?

Tudjátok-e, hogy mi a helyzet az evangélikus anyakönyvekkel?