"Egy szemita teológusnak - még nem is olyan rég - volt egy felvetése, hogy ezt a szüzen foganást - a korabeli nyelvezet szerint - lehet úgy érteni, hogy olyaténképpen fogant, hogy Máriának előtte még sohasem volt menzesze (azaz a női ciklusok tekintetében még szűz volt). Noha ilyen korai anyaság nem volt ritka abban az időben, és a kutatások is azt erősítik meg, hogy Mária akkor 12-13 éves lehetett, az újszövetség szövegei nem támogatják meg ezt az elképzelést."
Egyáltalán nem zárható ki ez a teória, annyi viszont szerintem stimmel, hogy Mária 13 évesen került áldott állapotba. Már csak az tisztázandó, hogy kitől és mikor?
Az alábbit olvashatjuk Diós Istvántól "A szentek élete" (Budapest, 1990) című munkájában:
"Az ókori zsidó törvénytudók a következő korosztályokba sorolta a leányokat: 11 év alatt kiskorú, 12-12 év között középkorú, 12 évtől nagykorú. A nagykorúság elérése jelentette a házasságra való érettséget is." (441. old.)
Ezzel szemben az ószövetségi ókori szokásjogokat tartalmazó Babiloni Talmud több helyen azt hangoztatja, hogy egy 3 éves és 1 napos kislány nemi aktus által megházasítható (Jabmuth 57b; 60b; Qidduin 10a; Synhedrin 55b; 69a; Áboda zara 37a). (Én a német nyelven megjelent és 1996-ban Frankfur am Main-ban kiadott 12 kötetes Talmudot használom kutatási célból. - ISBN 3633541063) Ez a kis korrekció persze nem változtat azon a tényen, hogy Mária 13 évesen vált állapotossá, mégpedig evidens módon ~266 nappal Jézus születését megelőzően.