Sp Creative Commons License 1999.07.04 0 0 368
Kedves Gábor!
"De eppen ezert tartom furcsanak, hogy
jelentos erofeszitessel, ilyen mennyisegu utat epitettek. Igazan logikus magyarazatot en nem latok"
Én igen. Bármilyen civilizáció utakat is épít, hogy territoriális határait biztonsággal tudja megközelíteni, megvédeni és ellenôrizni, úthálózattal rendelkezik hogy a lakosok könnyűszerrel mehessenek a kultikus helyekre, hogy az adórendszer és a kereskedelem működjék is, stb. Ezért írtam, hogy az utak megléte semmit sem igazol...
"Egyebkent Virginia allam deli reszeben elek, ahol "nehany napnyi tel" van, es az ev hatralevo reszeben kellemes es egyenletes idojaras. Nagyon hasonlit a mediterran tipusu klimara."
Hm, ilyen volt ez 3000 évvel ezelôtt is?
Itt a közép-amerikai "végek" jól behatárohatóak: Chicomostoc, La Quemada, Alta Vista, ahol a barbárokkal kereskedtek: mind a Ráktérítô alatt.
"Raneztem a terkepre. Ugy az okori Gorog, mint a Romai, a 40. fok korul vagy attol eszakra van."
Igen tévedtem. 35°-ot akartam írni, de csak Mezopotámiával és Egyiptommal számoltam...mint civilizációs magokkal no meg Krétával...
"Kina 23 es 40 kozott (Peking majdnem 40)"
A kínai Sang korszak 20° és 30° között, "ugyanakkor Peru 0 es 18 kozott" én inkább a 10° és 20° közé tenném (nem az aktuális Peruról van szó).
Üdv.: Sp