Mr Spock Creative Commons License 1999.07.03 0 0 360
Kedves Sp,

Irod: "a kozep es delamerikai kulturak egy picit tul lettek becsulve..." Te meg egy "picit" alábecsülöd azokat...Gondoltam, hogy a kereket említed majd, mint fô érvet...

En nem alabecsulom, csak megprobalom magamnak megmagyarazni azokat az aspektusokat amiket logikatlannak talalok. Igen, peldaul a kerek. Szinten irod:

"Suitable draft animals were largely absent from the New World until the Spaniards introduced the horse during 16th century.

Az Inkaknak voltak a lamak. Meg valami 20,000 kilometernyi utat is epitettek. Az is teljesen logikatlan egyebkent. De akkor miert nem jott elo a kerek hasznalat. Annal logikusabb hasznalati eszkoz nem lehet abban az idoben. Es miert maradt egesz eszak-amerika primitiv? Allitolag eszakrol delre vandoroltak, ugy kerultek delre. Nem tudom, valami nem stimmel.

Kedves bubu,

Ha feltesszuk, hgy a gazdag teruleten megelhetett/elszaporodhatott egy gyujtogeto vadaszo nep, akit azutan a kiszaradasi tendencia visszaszoritott a Nilus volgyebe es rakenyszeritett a mezogazdasagra, erdekes kovetkeztetesre jutunk. nem tudom hallottal-e ilyesmirol?

Hallottam. De akkor mas teruleteken, ahol mar eleve olyan idojaras volt, miert nem alakult ki civilizacio?

Nekem az egeszben a diskoordinaltsag nem stimmel. Idojaras felelos a civilizaciok fejlodeseert? Okay, de akkor miert nem? Ha az lenne felelos, akkor hasonlo idojarasi zonakban hasonlo (meg ha nem is azonos) fejlodesnek kellett volna tortenni. Evolucio felelos? Okay, akkor az evmilliok tavlatabol nagyjabol egyenlo szintu fejlodesnek kellett volna tortenni. Kozvetlen fizikai kontaktus felelos? Ha Afrikabol el tudott terjedni az ember Europan keresztul, Azsian keresztul, Eszak Amerikan keresztul Del Amerikaba (mert ez a jelenlegi feltetelezes), akkor amikor civilizacio felutotte a fejet valahol, milyen modon maradt annyira izolalva? Mindegyik elmeletre van valami reszleges valasz, de egyiket sem erzem komplettnek.

Es hogy az eredeti tema is meg legyen emlitve: ha a Nilus volgyeben a fejlodes klimatikus kenyszer miatt volt, az eszmeletlen erofeszitesek a piramisokkal kapcsolatban meg megmagyarazhatatlanabba valik (ugyan nem egy drasztikus tenyezo). Hat ennyit mara......


Gabor