Gustav_Bahr Creative Commons License 2020.06.04 0 3 99281

183390

183506

 

A két kép egyszerre, egy napon készült, de nem 1928-ban vagy 1930-ban, ahogy azt a BAHART képaláírása helytelenül sugallja, hanem jóval korábban, 1913-ban.

Hogy egyszerre készültek, azt a részletek alapos vizsgálatával könnyen igazolni lehet. Például a móló mentén ugyanaz a három vitorlás horgonyoz, a Turul és a Szekrényessy orral a móló felé, a harmadik, aminek a neve nem látszik, farral. A középen álló Szekrényessy zászlaja tipikusan ferdén áll mindkét képen.

 

183390:

 

183506:

 

A mólón jellegzetes, de hosszú távon biztosan nem állandó pontokat kutatva feltűnik egy bevágott végű fa gerenda, mellette egy belógó kötél. Ezek is azonosak a két képen.

 

183390:

 

183506:

 

A képek készítésének időpontját illetően pedig az Érdekes Ujság ad biztos támpontot, aminek 1913-as 15. számának 11. oldalán megtalálható a 183390:

 

(Zárójeles megjegyzés: heteket szórakoztam el ezzel a két képpel. A nézők, elsősorban a nők ruhájából biztosra vettem, hogy a képek nem készülhettek a húszas évek végén. Századeleji divattal foglalkozó cikkeket olvasgattam, majd kinyomoztam, hogy 1915 és 1920 között nem rendeztek vitorlásversenyeket a Balatonon, így a húszas évek legelejére vagy a tízes évek első felére szűkítettem a lehetőségeket. A női ruhák alapján a tízes évekre tettem le a voksot, különféle földvári vitorlázós újságcikkek alapján pedig konkrétan 1914-et javasoltam volna. Erre ma az Arcanum friss feltöltéseiben lapozgatva 1913-ban egyszer csak belefutottam a két kép közül az egyikbe... :) Öröm vagy bosszúság? Még nem döntöttem el :)