_juno_ Creative Commons License 2020.05.27 0 0 20812

Azért, mert a barátnődnek a 2x40 mg volt jó, nem biztos, hogy Neked igen....a standard terápia valóban egy nagyobb adag PPI-vel indul, egy klasszik refluxnál ez jó lesz valószínűleg, de ha totál rosszul vagy tőle, akkor lehet, hogy nem is refluxról van szó, vagy nem savas refluxról stb. Egyáltalán nem igaz, hogy mindig a gyógyszerdózis növelése a megoldás, sőt, engem pl. a dupla PPI-ről úgy kapott le a gasztrósom, mint a huzat, amikor meglátta az epét a gyomromban, áttett egyik napról a másikra kis dózis (nem ekvivalens dózis) famotidinre, és jobban is lettem (és igazolódott is azóta pH méréssel, hogy a markáns panaszaim ellenére sav nem jön fel). A mai napig néha akkor leszek jobban, amikor csökkentek a gyógyszeren, persze van, hogy vissza kell mennem a dupla PPI-re, de az a legritkább esetben szokott jó lenni. Egy refluxszerű probléma mögött csomó minden állhat, nem csak a savas reflux, állhatnak olyanok is, amiket a PPI ront.

Annyiban értek egyet, hogy ha felírják a gyógyszert, meg mondjuk egyértelmű egy felmaródás, akkor meg kell próbálni, és ha jó vagy több dologban jelentősen jobb vele, akkor nem kell ágálni ellene, nem kell erőltetve letenni x nap után önkényesen (ezeket nem is értem), csak azért, mert gyógyszer...aztán újra szenvedni. A standard kezelés több hó nagy dózis PPI-vel indul, aztán idővel lehet majd lehet csökkenteni is, vagy akár abbahagyni, azon a legkisebb dózison kell maradni, amivel még a panaszmentesség kb. elérhető. Meg tisztában kell lenni, hogy ez a "panaszmentesség" általában nem lesz tökéletes, egy belassult gyomor vagy puffadás a PPI-vel sajnos elég alap, de ha cserébe meg mondjuk nem ég a nyelőcső, nem görnyed valaki a fájdalomtól v. enyhül a köhögés, arcüreggyulladás, vagy ilyenek, akkor ugye valamit valamiért.

Előzmény: Marianna80 (20810)