Ati_66 Creative Commons License 2020.05.13 0 0 206718

Szia!

 

Ha a maraton versenyen történő lefutására van egy konkrét időpont, akkor javaslom addig ne csak a heti edzésekben legyen ciklikusság, hanem érdemes 3-4 hetes makrociklusokat is kialakítani, hogy a fejlődésed folyamatos legyen.

Pl a heti terhelés 3 hétig hétről hétre emelkedik 10-15%-ot majd a 4. hét egy pihenő hét csökkentett terheléssel és az a következő 3 hét első hete. Ezeket ciklusokat érdemes úgy belőni, hogy a verseny előtt kb 3 héttel legyen a legkeményebb hét, majd fokozatosan csökkenő mennyiségek és kissé növelt intenzitással egy szinte csak átmozgatást tartalmazó pihenő héttel érkezzél a verseny napjához. 

Ha edzésként akarod a maratoni távot, akkor nem kell rápihenni, de úgy fusd, hogy a heti edzés terhelésben ne okozzon hirtelen nagy kiugrást, tehát azon a héten az előző edzéseket vedd rövidebbre.

 

 

Ami az egészségügyi szűrő vizsgálatokat illeti az ilyen helyeken teljesítménydiagnosztikai vizsgálatokat nem végeznek, nem valószínű, hogy bármilyen légzés gázcsere vizsgálatra tudnál menni.

Az ilyen munkahelyi egészségbiztosítási szűrő vizsgálatok közül sportolónak a kardiológia szűrések a leghasznosabbak, az EKG és a szív ultrahang. Valószínű az EKG is csak nyugalmi vizsgálat lehet, de ha van rá lehetőség akkor a terheléses EKG-t válaszd. Igaz nem futópadon lesz, hanem kerékpár ergométeren és nem végkimerülésig, hanem csak 60%-70%  körüli terhelésig kell tekerni.   

Előzmény: HCS77 (206716)