Dr. Bubo Creative Commons License 1999.06.18 0 0 130
Draga Bananom a Meghajtoban!

Bocsasson meg (ne haragudjon, de tovabbra se all ra a billentyuzetem a tegezodesre ...), hogy eddig nem irtam, de az elmult hetekben minden idomet lekototte a malii tuareg kolto Khmsah Seth Kambo valogatott verseinek olvasgatasa es elemzese. Onnek is ajanlom a koltofejedelem "Tokszah ktom mokszag" cimu balladajat, amely azonkivul, hogy a cimen tul nem tartalmaz maganhangzot (ami egy 12 versszakos hexamater versnel nem csekelyseg, valljuk be ...), a cimeben viseli a magyar "mokszag" szot. Eloszor csak veletlen egybeesesre gyanakodtam (mit keresne egy neger kolto verseben a magyar tarka marha szugyet vedo megnedvesitett bordarabot odaszorito len madzag podresere szolgalo fenyotoboz ???), de mint azt a kolto egyik szakavatott forditojatol (a holland Patrik van Hullenshogentol, a "10 szo, amely megrazta a vilagot" szerzojetol) megtudtam: ez NEM VELETLEN EGYBEESES. Az emlitett szerszam ugyanis Matyas koraban kerult egy szerecsen kereskedo reven Magyarorszagra. Ez a tobozfeleseg eredetileg egy sakkhoz hasonlo jatek "vezer" figurajakent szolgalt, es meg ma is megfejtetlen mikent kerult a marhak koze ...

Egyebirant, a napokban kerult a kezembe Moses B. Schwarzenmeyer magyar szarmazasu, '56 ota amerikaban elo zsido eszteta uj konyvenek vazlata: "Kis magyar etimologika, avagy mely harom a magyar igasszag?". Konyveben ilyen valaszokat talaltam a felvetett kerdesre:
- Magyar ember eves kozben nem hazudik.
- Nem mind magyar, aki kekfenylik.
- A magyar ember a forgoajton utanad jon be, de elotte meg jol bokan rug.
- Magyar ember bort csak tisztan iszik: nem szennyezi a cukorcefret holmi mergezo szodavizzel.
- Magyar ember bort predikal es sargat vizel.
- A magyar vandor.
- Aki magyar rank hallgat! A tobbiek akar gondolkodhatnak is.
- Mindenki magyar, de vannak akik magyarabbak.
- Magyar a magyarnak nem vajja ki a szenet.

Erdekes gondolatok, bar helyenkent az antiszenilizmus kiutkozik rajtuk...

Remelem hamarosan hallok onrol, oszinte tisztelettel,
---
Dr. B. Bubo

Előzmény: Banana In Drive (129)