pomogácstávolról Creative Commons License 4 napja 0 0 95891

94104

Elnézést, félreérthetően fogalmaztam, nem arra gondoltam, hogy 1952 és 1954 között forgattak a mozinál (az 1972-es plakátot én is észrevettem, de többek között a kandeláberen lévő lámpa miatt sem készülhetett a kép 1952–54 között), hanem hogy valamikor később (az esetleges forgatásra azért gondoltam, mert az adományozó több más képén is látható forgatás, és mert semmit nem találtam az ADT-n arra vonatkozóan, hogy ezek a 3D-s filmek újból előkerültek volna 1972-ben), és mintegy rekonstruálni kívánták a 3D-s filmek 50-es évekbeli hazai „hőskorát” (de ennek – mint megjegyeztem – az embereken lévő öltözék ellentmond). Belátom, ez elég vad gondolat volt. :)

Egy korábbi fórumbejegyzés alapján ez a kép valaha 1979-re volt datálva: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137726163&t=9204653 Nem lehetséges, hogy az történt, hogy Bodrossy Félix említett 3–D c. filmje alapján lett valaha ez a kép 1979-re dátumozva, de később az 1972-es plakát alapján módosult az évszám a mostani 1972-re, a magyarázó szöveg – „[a] felvétel Bodrossy Félix: Állatkerti séta és Artista vizsga című 1952-ben forgatott plasztikus (3D) filmjeinek felújításakor készült" –  azonban változatlan maradt?

Mellékelek néhány fotót a moziról, ezek közül az Andrej Rubljov-os 1973-ra van datálva a hangosfilm.hu oldalon (ekkor mutatták be idehaza Tarkovszkij filmjét), ezen még nem áll az egyik kisebb fa körül a plakáthely. A haires–casanovás kép 1980 előtt nem készülhetett, A nők városás pedig 1982-es (ekkor mutatták be Fellini ezen filmjét), ezeken már nem áll a plakáthely, sőt az említett fa sem. Az látható még e képeken többek között, hogy az épület homlokzatának azon része, ahol a Fortepan-fotón az 1972-es plakát van, teljesen el van fedve a vetített film (vagy a vetített filmek egyike) hirdetésével; ez talán magyarázat lehet arra, hogy esetleg miért maradhatott kint több évig is a Forradalmi Ifjúsági Napok-plakát.

(Érdemes lehetne még a mozi előtt lévő két kisebb fa méretét összevetni Fortepan-, illetve az Andrej Rubljov-os képen.)

Előzmény: nofRETRO (95887)