Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.01.19 0 0 40266

"komolyan gondolkozom a Mitshubishi hőszivattyús rendszerén a COP gazdaságosság miatt."

 

Ha van egy passzív-közeli (mondjuk 30 kWh/m2/év körüli) házad, akkor szerintem így gondolkozz: "A házam fűtése a legrosszabb forint/kilowatt hatékonyságú egyszerű olcsó elektromos fűtéssel is mindössze 100 ezer forintba kerül évente. Ha az energetikai befektetéseimtől azt várom el, hogy legkésőbb 20 év múlva már nyereséget termeljenek (pl azért mert már elmúltam 40 éves), akkor egy olyan fűtőrendszerre, amely évente 70 ezer forinttal csökkenti a fűtési költségeimet maximum 20x70= 1,4 millió forintot vagyok hajlandó költeni."

 

Hiába van szép magas COP értéke egy fűtésrendszernek, ha a kiépítése többe kerül, mint amennyit egy rossz hatásfokú fűtésrendszer működtetésére költenél halálod napjáig :)

De vannak olcsó rendszerek is igen magas COP értékkel, pl fűteni is tudó klímák állítólag léteznek akár 5 feletti SCOP hatáfokkal is, persze az viszont nem halálos csendben dolgozik, mit a villanyfűtés (viszont tud hűteni is, ha az kell :)

Előzmény: -= aTTi =- (40258)