MMSZoli2 Creative Commons License 2020.01.06 0 0 9383

Egyébként abban is lehet valami, amit Luca írt tavaly, hogy a joystick bedugásakor "szikrák" pattogtak a sötétben.

Ezen egy kicsit gondolkodtam.

Lenti agymenés csak elvi jellegű, nem bontottam ki a gépet, nem mértem ki, csak megnéztem pár képet.

 

A C64 / ATARI joy háza teljes mértékben műanyag, nem érhetsz hozzá semmilyen fém alkatrészhez.

Nem állítom, hogy a C64 "apa" joy csatlakozóinak az érintkezőihez nehéz hozzáférni, de általában nem tapogatja azt. Tehát amit a csatlakozáskor fogunk, amihez hozzáérünk, az egy jól szigetelő tömör műanyag.

Ezzel szemben a C16 joy csatlakozó külső fém házához elég könnyű hozzáérni kézzel a bedugásakor, és tapasztalatból mondom, hogy egy idő után már erőltetni kell (nem olyan robosztus, mint az Atari DB9)


Vagyis ha valaki műszálas ruhában dugdossa a joystick csatit, a rajta összegyűlt 10-20 kV rájuthat a csatlakozó fém házára. 

Igen ám, de Mini din csati külső fém háza egy fémmel érintkezik, de nem ez a 7-es "pin" a föld. 
Ha a külső fémház a földre van kötve a 7-es lábbal együtt, akkor pedig gyorsan "átszalad" a gépen, nem bántva a TED-et és a CPU-t. 

Úgyhogy elképzelhető, hogy ebből semmi nem jut a gépbe, az IC-kre.

 

Tehát Luca elmélete így annyira nem életszerű, csakhogy mégis ott van a rengeteg tönkrement TED

 

Arra gondolok, hogy a csatlakozó belső vezetékei elég közel jönnek ki a csatlakozóból.

A műanyag jól szigetel, a levegő már kevésbé.

A levegő átütési szilárdsága 21kV/cm, a csatlakozókból kilépő vezetékek egymáshoz képest kb 1.5-2mm-re vannak.

 Tehát ha a joystick aljzat külső fémháza nincs direktben rákötve a földre, akkor a suhogós műanyag melegítő által generált 20KV (a levegő átütési szilárdsága miatt) akár át is ugorhat valamelyik adatvezetékre a levegőn keresztül, mert 5KV már megteheti ezen a távolságon.

 Ha rá van kötve a földre, akkor nem látom esélyét. 

 

Mit gondoltok erről?