"Egy épületnél az alkalmazott megoldásokat nem az építtető, hanem az épület becsülhető élettartamához méretezik"
Ablakgyártó cég üzletkötője teljes ablakcserére beszélt rá egy 60 éves életkorhoz közelítő házaspárt.
A fenti mondatod alapján szerinted ez egy észszerű befektetés részükről, hiszen a ház (masszív kádár-kocka, csupa beton + B30) becsülhető élettartama még legalább száz év, ehhez képest elhanyagolható az a 25-30 év, amikor az ablakcsere megtérül és elkezd hasznot hozni.
Szerintem viszont az üzletkötő egy aljas féreg, mert olyan befektetésre beszélte rá az öregeket, amelynek ők valószínűleg egyetlen fillér hasznát sem fogják látni, mert a megtérülés napján már régen nem fognak élni. Arról nem is beszélve, hogy ez talán az utolsó megtakarított pénzecskéjük volt, amit ablakcsere helyett költhettek volna VALÓBAN gyorsan megtérülő dologra is (pl hőszigetelésre).
Szerintem ezért kell számításba venni a megtérülés várható napját is, MINDEN energetikai célú rész-befektetés esetében.
"hőszigetelt lemezalapot nem."
Ha egy (szuperül hőszigetelhető) lemezalap összköltségét összehasonlítod egy (valamivel kevésbé jól hőszigetelhető) sávalap összköltségével és a befektetések közötti árkülönbséget összeveted az éves energiaforint-nyereségek különbségével, abból is egészen jól megsaccolható, hogy kb hány év a megtérülése annak, ha a drágábbik lemezalap mellett döntünk.