advocatusdiaboli Creative Commons License 2019.12.31 -1 1 362258

Ez, már megbocsáss, de sima reklámszöveg...

A valóságban a homlokzati kivezetés az épületek 80-90%-ban szóba sem jöhet megoldhatatlan - vagy átépítéseket igényel, amelyek végül többe fognak kerülni, mint egy kémény-bélelés. A megtakarításról meg annyit, hogy én egy hazai szemszögből nézve nagynak mondható házat fűtök, és érdemben nincs különbség a gázszámlában a rendszer felújítása és kondenzációsra cserélése óta. Statisztikailag csökkent a gázszámla (kb: 5-10%-ot szerintem...), de ez az egyébként szokásos évszakos-éves ingadozási eltérésen belül maradt (hidegebb-enyhébb telek ugyebár), így érdemben ez nem számottevő. 

Pénzügyileg ez sosem térült volna meg - én azért nem bánom, mert a csere egy jelentősebb korszerűsítéssel együtt lett megejtve, így a rendszer komfortja is határozottan javult. De önmagában ettől megtérülést kár is várni, ez pont olyan, mint a napelem, vagy a melegvizes napkollektor (vagy kevés kilométerre a dízel autó..) - lehet úgy számolgatni, hogy papíron megtérüljön, de a gyakorlatban vagy nem fog, vagy ha igen, abban sem lesz köszönet...

 

 

Abban egyetértek, hogy új építésű ingatlanoknál teljesen értelmes előírni ilyesmit. De a vinnyogás itt részünkről amiatt ment, hogy már meglévő, már kialakult gyakorlatot/házakat indokolatlanul feldúl egy ilyen átalakítás, és maga az egész eljárás/folyamat/engedélyeztetések is problémásak, lassúak, nehézkesek.

 

Nálam például ezt úgy lehetett csak normálisan kezelni, hogy magának a meglévő, elaggott kazánnak a cseréje és a radiátorok cseréje, fűtésrendszer első körös tisztítása, a kémény bélelése megfelelő előszervezés, rátervezés-egyeztetés után megvolt két nap alatt - addig nem volt melegvíz - viszont utána szabálytalanul, engedélyeztetés előtt be lett üzemelve a kazán, hogy létezni, lakni lehessen... No innentől volt kb: hat hét, mire hivatalosan is rendben volt minden - és ezt, ha a fejem tetejére állok, akkor sem tudtam volna úgy 4 hét alá lenyomni. És ha szabályos akarok lenni - akkor eddig a 4 hétig se fűtés, se melegvíz...

EZ TOLERÁLHATATLAN. Ez télen szabályos katasztrófa, szó szerint világvége. Kiköltözés, összeomlás, lefagyott ingatlan - meg amit akarsz... És ez viszont nálunk a napi valóság. Nem csoda, hogy szinte semmi sem megy szabályosan - hiszen nem tud, úgy nem működik...

Előzmény: szilvatövis (362248)