Mandras61 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 8008

1959. június 4-én Hruscsov és Malinovszkij Tiranából utaztak hazafelé egy Tu-104-essel, amikor az útjukat Budapesten megszakították. Ezzel a 104-essel együtt repült a Tu-114-es prototípusa is, amely szintén Tiranában járt ekkor próbaúton, tehát két gép egyszerre, és ez utóbbi is leszállt Ferihegyen.

 

Ahogyan az a későbbiek során is lenni szokott, az akkori vezetőink is, Kádár és Münnich fogadták a nagyhatalom vezetőit a repülőtéren. Hruscsov meghívta Kádárt a Tu-114-es megtekintésére, még be is ültek, közben kedélyesen elnevetgéltek. Valahogy úgy, ahogy a koreai kedves vezetők mellett szokás. Kádár meghívására Hruscsov Magyarországon maradt néhány napig nem hivatalosan. 4-én Visegrádon jártak, 5-én egy dunai hajókirándulást tartottak.

 

(Amikor Clinton Taszárra érkezett C-17-essel, amúgy bejelentés nélkül, 1996. január 13-án, akkor Göncz és Horn is lóhalálában utaztak le, hogy még ott érjék, mielőtt elutazik. Mert gazsulálni mindig kell... ;-)

 

Két fényképsorozat létezik. Az egyiket 1959. június 4-én Papp Jenő készítette, ez a Kádáros-Hruscsovos „vidám” sorozat, a másikat 5-én Mikó László készítette, ez a Malévos lépcsős sorozat, amikor a hátsó ajtónál a Malév lépcsőjét toldották meg. A Tu-114-es június 5-én repült el, de előtte még egy másik 104-es is járt Ferihegyen, amely egy koreai vendéget vitt el. Kádár három napig látta vendégül Hruscsovot, aki június 6-án utazott haza egy Tu-104-essel, amikor a Tu-114-es már nem volt itt.

Előzmény: Zsalu53 (8007)