Mandras61 Creative Commons License 2019.12.10 0 0 8002

Csak olvasgatok:

„1958-ban Hruscsov egy Tu-104 vassal érkezett Ferihegyre.”

Igen, ez így volt. Igaza van Syracusa-nak és mindenkinek, aki így gondolja. Ellentétben azzal, amit az egyik szakmai honlap állít, hogy ez egy „Tu-116-os (Tu-114D)” volt. Ráadásul „számos forrás” szerint:

(Csak mellékesen, a felső képet az MTI, az alsót Zsille Péter készítette. Ezek a forrásmegjelölések véletlenül lemaradtak a honlapról.)

Valójában az a repülőgép, amelyik 1958 áprilisában Hruscsovval itt járt, és amely kapcsán a lépcsőházas Aeroflot feliratú lépcsők kérdése felmerült ezen a topikon, a CCCP-L5444 lajstromjelű Tu-104-es volt:

Ferihegyen valóban megfordultak Tu-114-es repülőgépek is, de nagyon ritkán. Én csak két ilyen esetről tudok. Az első 1959. június 4-5-én történt, amikor a CCCP-L5611 lajstromjelű prototípus az egyik próbaútján tartózkodott Ferihegyen. Ez az eset széles körben ismert sok fénykép révén.

A másik esetnek pedig a szemtanúja voltam 1976 nyarán, amikor egy különjáraton volt itt. Döbbenetes egy madár volt. A hangja is és a látványa is. Szerencsém volt a felszállását is végignézni. Sem azelőtt, sem azután nem láttam Tu-114-est Ferihegyen.

Előzmény: Syracusa (7949)