FBLLMAG Creative Commons License 2019.11.15 0 0 34576

Tudjátok, elég sok AAA / AA -s lámpát használok. Eddig én sem gondolkodtam egészen a miértjén. Hát, tegnap este megtettem. Hogy is jön ki a matek.

 

Kezdjük az AAA -s (a 3AAA -s) lámpáimmal. Led Lenser TT, T2, és Maglite XL200 lámpáim vannak ilyen meghajtással. Azon kívül, hogy mind 3 AAA -s táplálással rendelkezik, mindegyiknek időzített a vezérlése (időzítetten vesz vissza a fényáramból).

 

Üzemidő > 3 db akku sorba kötve, a 3,6 - 3,9 V között elég stabil az energia leadása (minimálisan csökken a kapocsfeszültségük). A XP-G2 nyitófeszültsége meg 2,7 V. A led hatásfoka is elég magas, 180 lm esetében 180 lm/W. Ezeknek a lámpáknak viszonylag egyszerű az elektronikája, így a hatásfoka is elég jó. A lámpák 240 - 280 lm max fényárammal működnek, ez kb 1,5 W teljesítményfelvételt jelent, vagyis olyan 380 mA áramfelvételt. Az XL200 12 perc után 50 % -ra csökkenti a fényáramát, ez 190 mA áramfelvételt jelent. Az AAA -s akkuk kapacitása 750 - 950 mAh között mozog. Az alacsony fokozat 20 lm szemben a 240 - 280 lm magas fokozattal. Ez 10x hosszabb üzemidővel jár. Szóval a matek az üzemidőre kijött.

 

Hatótáv > A Led Lense TIR lencsét, a Maglite XL200 pedig sima mély tükröt használ. A Led Lenser TT 50 cd/lm, T2 40 cd/lm, Maglite XL200 pedig 30 cd/lm képességgel bír. Így az alacsony fényáram is elegendő hatótávot biztosít.

 

Közelre > Ezek a lámpák viszonylag szűken, kb 60°-kos szórt fénnyel dolgoznak. 1 m távolságból kb 1 m átmérőjű szórt fénnyel világítanak, így 0,8 malatti felületet világítanak meg (LL TT, Maglite XL200). Ezért viszonylag elég fényesen világítanak. A LL TT szórt fényének fényintenzitása hasonló a Convoy S2+ szórt fényének fényintenzitásához. A 20 lm a LL TT lámpámtól hasonló a BLF A6 70 lm szórt fényéhez (mármint a fényintenzitása). Persze a BLF, Convoy szórt fénye jóval szélesebb.

 

Méret, tömeg > Az AAA akkuk elég rövidek, a 3 db -ot egymás mellé pakolják, ezért kényelmes a fogásuk is. A XL200 105 g akkukkal együtt. 

 

A kezelésről meg már beszéltünk. Az AA -s lámpákról a következő hozzászólásomban írok.