Güsziológus Creative Commons License 2019.10.03 -1 1 70148

Balaton-felvidéki KÉK

 

A SORS úgy hozta, hogy "elkeveredtünk" Köveskálra, és ha már ott jártunk...

 

Kezdjük az elején!

A Monoszlói elágazás buszmegállónál várakozva sok furcsaságot fedeztem fel.

A legfeltűnőbb a PT jelzés volt, ez az országúton vezet É felé, de volt NY felé is jel. Így kezdődött pár nappal ezelőtt.

 

Tegnap Köveskálon kiderült, hogy ez a TŰZ ÚTJA tanösvény jelzése.

Aki tehát Kővágóörs felől eléri a Köveskál - Zánka közötti országutat, az alábbit tapasztalhatja:

 

A KÉK fordul K felé, irány Monoszló, ez OK.

 

- Indul a K+ észak felé, ez nem új, összeköti a BFK és az OKT útvonalát.

 

- Monoszló felől/felé Zm+, ez egy patinás zarándokút, a jelzés Gyulakeszi és Balatonalmádi között mutatja az utat. Pár éve festhették fel.

Az OSM térképén van ilyen, de messze nem naprakész, a TUHU térképén részben van, azokat a szakaszokat bejártam.

Köveskál felé nincs gond, igaz, hogy van jelzés arrafelé több is, nézzük sorban!

 

- Monoszló felől/felé sárga kagyló, ez meglehetősen friss lehet, ha jól gondolom, ez a Via Pannonia, honlapot nem találtam, de Facebook profil van, nincs túl sok információ, de van olyan szakasz, hogy Vászoly - Szentbékkálla. Találkoztam jelzéssel, matricával, de általában csak egy sárga nyíl jelzi, hogy merre tovább. Tagyontól együtt van a Zm+ jelzésekkel, sokkal többet nem tudok. Vászoly és Dörgicse között "szúrtam ki" pár hete, de nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget az újabb útvonalnak.

Köveskálig vannak jelzések, nem mindenhol ott, ahol a K+, de ez nem nagy gond.

 

- Monoszló felől/felé PT, ennek a tanösvénynek a jelzéseit láttam Monoszló "alatt", egész Köveskálig követtük, együtt a NÉGY jelzést. Köveskálnál van egy kis módosulás, meg egy apró "fricska", de a TUHU térképén minden úgy van , ahogy a valóságban.

 

Próbáltam érdeklődni a nemzeti parknál, tudnak róla, azt tanácsolták, hogy induljak el Hegyestűnél (itt van az eleje), és ha minden igaz, ott van egy tábla is, hogy merre vezet. Hurrá!

Az tuti, hogy Köveskálig a K/K+ csomóponttól együtt a K+ jelzéssel, Köveskálon van a 3. állomás, ez a Mosókút.

Régi műemlék, az egykori ismertető elmosódott, de ott az új tábla, a vadi új tanösvény 3. állomása. Sajnos útvonal nincs a táblán.

 

Van tehát választék a csomópontban, de tájékoztató tábla, hogy melyik hová vezet, az bizony nincs.

Ha valakit érdekel, esetleg tud részleteket, ne tartsa vissza magát!

Szép túrákat!