Tuarego Creative Commons License 2019.08.12 0 0 548

Szerinted viszont csak a kicsik sugároznak. Eszerint van egy tömeghatár, ami felett nem sugároznak. Ez nagyon érdekes, ezért visszakérdezésnél valami konkrétabbat kérek szépen.

 

Szerintem – gyakorlatilag – egyik fekete egyik sem sugároz. Itt most a hősugárzásról beszélünk elsősorban, s nem a gravitációs hullámokról. Construct jelentette ki, hogy a minél nagyobb a fekete lyuk, annál hidegebb, s hogy ha forróak lennének a fekete lyukak, akkor ezt a sugárzásukból meg lehetne állapítani. Azonban – mondja ő – még a szupermasszív fekete lyukaknál sem tapasztalták ezt a (hő)sugárzást.

A fekete lyukakról még az általános iskolások is tudják ma már, hogy belőlük sem anyag, sem a fény nem tud kijutni, így egyéb (elektromágneses) sugárzás, így a hősugárzás sem. Ezért nevezik fekete lyukaknak ezeket, ugyebár.

Mindamellett említsük meg a „Hawking-sugárzást”, ami Hawking szerint a mikroszkopikus fekete lyukak „párolgásaként” lép fel, s kvantummechanikai megfontolások alapján feltételezte. Azonban a gyakorlatban még sehol sem találtak ilyen mikroszkopikus fekete lyukakat, még a gyorsítókban sem. A nagyobb, létező fekete lyukak esetében viszont maga Hawking is elismerte, hogy akár trillió évek is eltelhetnek, hogy a róla elnevezett sugárzás mérhető módon csökkenthetné ezek tömegét. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy a Hawking-sugárzásnak semmilyen gyakorlati értéke és megerősítése sincsen.

 

Most viszont én kérlek arra, magyarázd meg, hogy szerinted miképpen sugároznak a fekete lyukak?

 

Előzmény: pk1 (542)