Eolomea14 Creative Commons License 2019.08.11 0 0 5782

A kepeknek kulon tortenete van. Az alapot annak az amerikai festonek a kepei szolgaltak, aki a 2001-Urodusszeia plakatjairol hiresult el + a NASA udvari festoje volt. (Volt szerencsem latni eredeti festmenyet is a Kennedy Urkozpontban.) Nevezzuk RM-nak. RM egyedulallo volt a festeszet torteneteben azzal, hogy - muveszi hitvallasa szerint - hitt az emberiseg  fenyes jovojeben.

 

Az utopikus kepei csodalatosak es hivogatoak (szamomra), de hianyoltam beloluk jonehany dolgot: a termeszetet (parkok, viragok), a szineket, es az embereket (akik csak pottyok a nagyivu kepein) es azok kenyelmet szolgalo targyakat (padok, piknik asztalok, jatszoterek). Ugy hogy ezeket en potoltam digitalisan. (Amugy leveleztem a Mester lanyaval - es jogdij orokosevel -, aki azt mondta, hogy az apja szivesen talalkozott volna velem.) Altalaban ket RM kepet kombinaltam, amit azutan feldusitottam - ha lehetett, a Mester mas fetmenyeibol vett reszekkel. Nemelyik ilyen sajat izlesemre atszabott kep vagy tiz even keresztul keszult...

 

Volt azutan egy szovjet festo (nevezzuk GG-nak), aki ugyszinten paratlan volt a maga nemeben: o is az utopikus vilag hive volt, de RM szoges ellentetekent az emberekre koncentralt festmenyeiben. (Ez a hozzaallas elterjedt volt a Nyugat-Kelet viszonyaban a SF muveszet mas teruleten is - gondoljunk csak pl. a 2001 kontra Solaris filmekre; Yin es Yang.) GG volt a festeszet Ivan Jefremova: az altala abrazolt embereknek ugyanis semmi kozuk nincsen a ma emberehez: nala, Jefremovhoz hasonloan, a fejlett jovot fejlett emberek nepesitik be (akikjez kepest mi csak neandervolgyi eloemberek vagyunk.) GG amugy nemcsak paratlan kepzeloerovel rendelkezo muvesz, de csodalatos kitartasu ember is volt: 16 evesen egy baleset folytan eltort a gerince es teljesen mozgaskeptelen lett. Igy agyban fekve a szajaba vett vagy a kezere kotozott ecsetettel festett; mivel nem nagyon tudta felemelni a kezet, a kepek felso reszet a vasznat 180 fokkal megforditva festette meg.

 

Nemreg fedeztem fel a GG festmeyek internetes tarhazat - ami amugy nagyon siralmas is, mivel a festmenyek lathatolag szinte teljesen tonkrementek (joreszt a hanyag kezeles miatt). Ezeket most digitalisan restauralom (ami nagyon idoigenyes, es sokszor szinte teljes rekonstrukciot jelent.) Gondolkodom azon, hogy ki kellen egy konyvben adni a ket Mestert, hogy a jonepet szep jovobe valo hitre inspiralja. Persze ehhez hozzajarulast kellene kapnom a jogdij orokosoktol (es hat ez a vallalkozas olyan remenytelen is lehetne a mai vilagban, mint a fentebb emlitett osemberbol orvost vagy tanart faragni.) Visszaterve GG-ra, az o kepeibol atvett alakokat csempesztem be RM kepeibe, hogy a humanum is kepviselve jelen legyen.

 

Hat ennyit "roviden" a szoba kepeinek torteneterol :)

Előzmény: b.veronik (5781)