Bencuc Creative Commons License 2019.07.02 0 0 139230

Én a védetté nyílvánítás helyett szívesebben venném, ha az élőhelyét védenék a rókagombának. Nem vagyok ugyan teljes mértékben képben azzal, hogy mifelénk hol mennyi nő, de egy völgyet ismerek, ahol tömeges szokot lenni. Máshol (és sok hegyoldalt bejártam, szokott lenni, de nem kirívó mennyiség). Továbbá egy ismerős is említette, hogy Borsodban ahová való, járt régen rókagombászni a testvérével, de meg volt lepődve, mikor meglátta mennyit szedtem, mert azt mondja feléjük már rég nem lehet ennyit találni Én meglepődtem ezen mert ahova én járok ott nem ez volt a tapasztalat. Ekkor gondoltam rá, hogy a völgy ahol szedem, nagyon ideális hely lehet a számukra, emelett 2 völgy van még a környéken ugyanilyen tájolással és faösszetétellel, valamint talajjal, mindkettő teljes hosszában tarra van már vágva. Idő kérdése az én helyem mikor kerül sorra. Már megkezdték, de hál istennek lassan haladnak, Az ilyen helyeket talán érdemes lenne oltalom alá venni, és egyből jobban menne a rókagombáknak. 

 

Még egy példa: egyszer találtam valahol óriás pókhálósgombákat. Leszedtem. Egy mikológusnak mutattam meg, nem örült neki, tőle tudtam meg, hogy védett. Pár év mulva a helyét tarravágták. Na, ezért érdemes volt akkor morgolódni, hogy leszedtem. Ilyen esetekben kissé töketlenkedésnek érzem, hogy csak a védettséggel próbálnak óvni egy fajt. Pedig a szóban forgó terület kicsi volt, talán egy hektár sem, nem hiszem, hogy ne lehetett volna megoldani, hogy védett hely legyen. 

Előzmény: s-ombre-ro (139219)