jmpetzval Creative Commons License 2019.04.14 0 2 6361

 

Udv Minarik, igaz nem tolem kerdezted, de hosszabb ido utan ismet megneztem ezt a forumot, s a vasarnapi delelotti kave mellett par mondatban leirom az Ilford Harman direktpozitiv papirral szerzett tapasztalataimat. 

 

Fontos a megfelelo expozicio. A papirkajan az irjak, hogy  "between ISO 1 - 3", de egyaltalan nem mindegy, hogy 1 vagy 3. Csinaltam nehany expozicios probat (csikprobat, mint nagyitasnal). Relisnak a 1.5-2 ISO tunik, de eleg keskeny a hatar. Hivas: nagyon kontrasztos anyagrol van szo, Ilford Multigrade 1+18 higitasban eleg jo eredmenyt adott, persze itt meg lehetne kiserletezni (lagyabb hivok, kettalas hivas, Sterry-oldat, stb.). Halvanyitani/ gyengiteni/ vilagositani (pl. voros verlugsoval) is ugyanugy lehet, mint a normal papirt.

 

Es most ami erdekel, a preflash. En elovilagitottam, nagyito (100W diffuz, feher feny) alatt kb. 70cm magasrol, nyitott blendenel (f/4.5) 1-2s idovel. Jo volt. De lehet itt is tovabb kiserletezni, tesztcsikokat kesziteni. Ugyanaz az eljaras, mikor a fix gradacios papir (vagy barmi) kontrasztjat szeretned csokkenteni elovillantassal.  

 

Komolyan kell venni a biztonsagi vilagitast. Ugy kell csinalni, ahogy irjak: "Unexposed paper must only be used with Ortho (deep red) safelight such as ILFORD 906 containing a 15W bulb or equivalent. As a precaution against fogging, it is advised that the light be a minimum of 1.2m/4ft from the paper at all times." Nehany papirt tonkretettem, mert nem vettem tul komolyan az eloirast.

 

Konkluzio: szerintem jo jatek, erdekes anyag, de erosen behatarolt, meg kell szokni, oldalhelytelen kep, tul kontrasztos, es eleg draga (8x10"-es meretben hasznaltam). 

 

 

Előzmény: -Minarik- (6360)