Tévedés. A födémet húzza szét. Vagy be van kötve a födém a falba rendesen és akkor többlet húzást kap, vagy némi túlzással húzza ki a födém alól a falat.
Bocsánat, nem kellett volna okoskodnom :-) Akkor végülis a kicsit megroggyant tető lehet nem a "megfelelő"/tervezett módon hat a falra és ez is hozzájárulhat a repedéshez?
A tűz a tetőn az nem jó hír. Az "E" gerenda feszített és a tűz ismeretlen mértékben lágyította a feszítőhuzalokat. Magyarul a födém bármilyen mértékig lankadt lehet. Ennek mértékét egyszerű módszerrel meghatározni nem lehet, még nyúlásmérő bélyeggel vagy műszerrel is nehéz.
Végülis az elsőnek kijött statikus erre logikus "okosságot" mondott. A koszorún támaszkodó fa részek (talpszelemen? talán) ott már nem égtek meg a közelében, tehát ott nagy hő nem lehetett. Maga a tetőszerkezett kapta a totál kiégést és ott volt komoly hőmérséklet a cserepeslemez alatt, a festék is legéett róla. Magára a födémre csak a már leégett darabkák hullottak alá. A tűz magasan kezdődött, gondolom ott találta meg a villám.
Alapvetően helyenként volt ilyen-olyan éghető burkolat-féle a betonon és az nem károsodott igazán, szóval maga a födém sem lehetett kifejezetten meleg, ha még a felette levő éghető cucc is megúszta.
Maga a tetőszerkezet az, aminek alig van nem fekete része kb. A födém logika mentén nem igazán volt meleg, ahogy a koszorú sem maga, az talán nem gond. Van elég másik gond anélkül is...
Minden esetre a nagy és fölösleges kiadások elkerülésére kéne megbízható vizsgálat, hogy mit tudhat a födém.
Köszönöm a leírását a megbontásnak ismét. Azon ügyben lesz most a hosszú hétvégén előrelépés, ahogy apámmal beszéltem. Legalábbis a kezdeti megbontással, hogy legalább a födémtípus tisztázódjon.
Födém rétegeire, hasznos teherre kevesebb mint 2 kN/m2 jut! Ha a tűztől nem csökkent a teherbírása.
A tűz födémre hatásától annyira nem félek azért a korábban leírtak miatt. Inkább talán a víz árthatott ott még. De ahogy említed, sajnos ez "tökéletesen" (tűz által feltehetően nem károsítva) sem olyan jó helyzet.