Daniel's Creative Commons License 2019.02.28 0 0 2564

Szerintem is itt a lényeg. Nekem sincs bajom az alap elektro kérdésekkel, mert egy két ellenállásos eredőt fejben kiszámolok, ránézek és megmondom, ezekkel semmi baj, de ezek 4 pontos kérdések. A rajz 32 pontot ér, három van belőle. Van 16 pontos ikszelős kérdés is. Namost 200 pontos a műszaki feladatsor 56 pontot hibázhatsz, mert bukó. Nekem 60 pontot sikerült hibáznom. Namost ha egy rajzot, elcseszek, és három ikszelőst bukó. A negyedik vizsgám egy rajzon múlott. Feszültség osztó. Legyen az ellenállása 1Mohm. ugye az 2x 500 ohm. A nagy vizsga drukkban annyira az 500 volt eszembe, hogy 2x 250 et írtam, és ugye az csak 500 ohm nem 1 Mohm. egyből 0 pontos lett a 32 pont, az nem érdekelt senkit hogy le van rajzolva stb. Tehát részpontot nem adott. Most lesz majd a hetedik vizsgám. Már előre félek, mert tudom hogy ha egy rajzot nem tudok, bukó. Ez ugye az egyik probléma, a másik, amit mindig mondok, elavult a kérdéssor. Soha nem találkoztam olyan kérdéssel, hogy pl adott egy x hosszúságú kábel, x frekin rádiózom, mennyi a veszteség a kábelen stb... olyan kérdések, amik kellenek a XXI. századi rádiózáshoz. Lassan a Digitális rádióval járkál mindenki digit átjátszók vannak. Ja, arról nem kell tudni semmit, de használhatom...wtf. Csatlakozók, antennák, kábelek, szó sincs róluk... Nincs baj, ha műszaki vagy elektro kérdéseket kér, csak azt kérje ami kell is, szuperheterodin vevőt minek kell tudnom már?.... És nem csodálkozom hogy ezzel tényleg elveszik egy fiatal rádiós kedvét az egésztől, úgy járok lassan a visegrádi utcában, a portás ha jól emlékszem az 5. vizsgától már a személyimet sem kérte, mert már a vezetéknevem kiabálta mikor beléptem... Több komolyabb vizsgán részt vettem már, mérnöki munkát végzek. Sehol nem voltak ennyire kemények. Matematika, történelem érettségimre még emlékszem is, semmit de tényleg semmit nem tudtam belőle, addig nyúztak hogy legalább az a 26 pont meglegyen, hogy átmenjek. És mai napig nem írtam fel a másodfokú képlet egyenletét sehová, és Szent István politikáját sem kérdeztem meg tőlem senki azóta, de nem is vették szigorúan. A rádióamatőr vizsga nem egy hatósági vizsga, inkább megfelelőségi. Az engedély az már az de más tészta. Tudják ők is hogy sz@r a pontok súlyozása, hangot is adnak neki mindig... nem értem, hogy miért nem lehet elnézőbb lenni olyannal aki már majdcsak odajár minden hónapban. Az amatőr azért amatőr, mert a vizsga után saját  magát képzi folyamatosan, azokra a dolgokra ami érdekli. Nem attól leszek rossz rádiós, mert a vizsgán nem oda tettem az x et. A forgalmazás résznél a Dallos László (HA7PL) személyesen vizsgáztatott, egy nagyon rendes, segítőkész embert ismerhettem meg benne, külön megdicsért mennyire szépen forgalmazok. Neki is ugyan ez a véleménye az egész vizsgáról, sokat beszélgettem vele. Én rádiózni szeretek, beszélni, beszélni, beszélni. QSO-zni, minél messzebbre elkiabálni, stb stb. Soha nem lesz szükségem sem az FM vevő rajzára, elég ha a gyár tudja aki a rádiómat legyártja. Én veszek Rádiót, kábelt, antennát, összerakom és használom. Ha meghibásodik egy ilyen rádió, azt otthon egy hiper szuper tudással rendelkező amatőr sem fogja tudni megjavítani, mert lassan egy vezérlő chipen és egy panelen kívül semmi nincs a rádióban. Van gyárja, kicserélik megjavítják használom tovább. A forgalmi vizsgám hibátlan lett. Q kódok, fejből megy az összes, ország prefixek simán... ami ugye kell a rádiózáshoz. Lehet ezzel meghúztam pár amatőr bajszát de ezt el kell fogadni. Én 93 ban születtem, cirka 26 év telt el. Én még az utcán játszottam, nem tudtam mi a telefon, mi a számítógép, eltelt 26 év, és mesterséges intelligenciánál tartunk, kitalálja a mobilom mit akarok, és ez jó, ujjlenyomattal azonosítom magam mindenhol, így fizetek utalok stb.... A kérdések még tőlem is sokkal régebbiek, talán amikor a szüleim születtek 70-ben akkor íródtak. Változik a technika, haladni kell vele. Értem én valaki szerint alapműveltség a feszültség osztó valamint az ellenállás... az volt lehet 50 éve. De ma már a rádiózáshoz sem kell, mikor fogom én kiszámolni két ellenállás eredőjét? Valószínűleg már soha. Ez egy hobbi, egy kellemes időtöltés. Előbb utóbb csak rájönnek, vagy esetleg nyugdíjba mennek páran, és majd változik ez. Én mindenesetre nem adom fel, nem vagyok az a faja, el fogok menni 7. ére is vizsgázni ha kell 10 szer is. Sok pénzt, időt belevertem már, akkor már ne adjuk fel. Bocsánat ha hosszú voltam, kicsit belemerültem, de ebből látszik, hogy egy mai fiatal hogyan látja ezt a dolgot. Sokan megbuktak már, szakmabeliek is. Akkor hogy lehet elvárni egy olyantól aki nem szakmabeli... Ezeket nem lehet csak úgy egy könyvből bemagolni... Az elektronika azért több ettől, tanultam én is. Elolvashatom százszor a KDR jegyzetet, vagy a puskást, ha egy olyan rajz jön elém akkor sem értem, és nem fogom tudni lerajzolni. Nos, köszönöm aki eljutott idáig, és elolvastam, már megérte.

Előzmény: alnibell (2560)