shanyi68 Creative Commons License 2019.01.27 -3 15 108412

Madrid és egy kevés Toledo

 

 

2019 január 22:

A 06 óra 03-as Civis IC-vel 08 óra 16-ra értem Ferihegyre (e-ticket -20 % ) A gépem indulásáig még volt másfél órám   a burzsúj váróra (mastercards lounge )A tortilla száraz volt ! (egy hét után milyen legyen ? )A pezsgős üvegek megnőttek,de lehet én mentem össze :) FR 8367 BUD-MAD (5067 ft  ) 10 perc késsésel 10 óra 40-kor szállt fel, de pontosan érkezett, eseménytelen út.A metro állomás a T2-n található,a gép T1-en száll le.A kettő közötti utat gyalog és mozgójárdákon kell megtenni.A metrojegyet csak automatából árulják,pénzt nem fogad el csak kártyát! Én egy kétnapos

Tourist ticket-et vettem(14,2 euro ) ami korlátlan utazásra jogosított és mentesített a reptéri ki/belépés után fizetendő 3 euro/alkalom megfizetése alól. Az Opera megállóig 3x kellett átszállni (8-9-2)ami kb.1 óráig tartott.Az Operaház (Teatro Real 1850) mögött terűl el az Oriente park IV.Fülöp lovasszobával és a királyi palota építéséből kimaradt szobrokkal díszítve.A park mögött áll a

2000 szobás Palacio Real de Madrid királyi palota (XVIII.sz.).A király már nem lakik itt, Muzeumként és rendezvényközpontként funkcionál,Eu állampolgárok ingyen látogathatják zárás előtt 2 órával,pechemre január 21-től 25-ig zárva tartott, így ez kimaradt.A palota mellett  áll a Catedral de la Almudena a templom nem régi 1993-ban lett befejezve ,2004-ben II János Pál szentelte fel.(nagyon szépek lettek a kapui) A katedrálistól 200 méterre egy szomorú hely áll a Viaducto de Segovia az öngyilkosok hídja.Magas plexi üveggel van körbe rakva ,hogy ne tudjanak róla leugrani.Rövid séta ide a Plaza de Villa mely egy hangulatos középkori terecske,ami megőrizte 700 éven át épületeit.1977-ben mutatták be a mozik a Különben dűhbe jövünk című olasz spanyol filmet melynek külső helyszíneit Madridban vették fel.(több helyszínt is sikerült megnéznem)A Plaza de Villa melletti kis lejtős utca a  Calle de Rollo ahol Bud Spencer és Terence Hill az égő autóval közlekednek.Egy perc séta ide a Mercado de San Miquel fedett gourmand piac (jó drága ezért főleg turistákkal van tele )Innen se kell sokat menni tovább ,hogy elérjük a Plaza Mayor-t Madrid

legnagyobb középkori főterét.Az inkvizició idején itt égették el az eretnekeket,de voltak itt bikaviadalok,párbajok  is.A tér nevezetesége a Kenyér ház és III.Fülöp lovasszobra.A tér mellett található a Petit Palace Posada del Peine nevű szálloda mely A különben dűhbe jövünkben a gonoszok főhadiszállása volt.300 méter séta után érjük el a Puerta de Sol-t ami már a mai kor főtere itt áll Madrid jelképe az eperfát legelő maci szoborral.itt van Spanyolország mértani közepe a 0 km táblával és a  Real casa de Correos ami régen Főposta volt most önkormányzati épület.A tér mellett van egy El Corte Inglés ahol az alagsorban lévő Aliada-ban vettem enni,innivalót.Egy metro megállóra (Banco de Espana) áll a Palacio de Cibeles ami városházaként is funkcionál.Előtte a palotához tartozó Fuente de Cibeles (szökőkút)Jobbra a Gran Via sétáló utca emblematikus épülete a Metropolis (mely irodaházként működik )felső része 24 karátos arannyal díszítve.Balra a Puerta de Alcalá diadalív, korabeli városkapú a függetlenség terén  a XVIII.-ik századból.Metróval egy megálló ide a 125 hektáros Retiro park a bejárata előtt közvetlen a Puerta de Alcalá (a Cibeles palota felől a másik oldalát láthattuk ) A parkban kényelmes sétával megnéztem a XII Alfons szobrát a nagy tó mellett és a Crystal palace-t.A Jacinda Benavente szobornál hagytam el a parkot innen pár percre áll a Museo del Prado mely 18-tól 20-ig ingyen látogatható.Belépés csak (ingyen) jeggyel melyet csak a Goya kapunál osztanak de hogy a zsúfoltságot elkerüljék áttereltek a  Jeronimos kapuhoz.Táska átvillágítás után én leadtam mindent a ruhatárba, addig se kellett cipelni.Bosch -Dürer-Bruegel-ElGreco-Velasques-Goya páratlan munkái.Amíg bent voltam kint esett az eső, vizes volt az utcakő Kicsit elfáradtam a muzeum után a szállásomra mentem ( Atocha metrótól két megálló Tirso de Molina ) itt áll a Newton 2060 Hostel Bookingon foglalva 8 ágyas dorm 8,82 euro/éj (18 euro-ról volt leárazva nem flexiként) Fürdés, telefonálgatás után gyorsan elaludtam.

 

 

2019.január 23.

 

Reggel az első gondolatom az volt ,hogy túl gyorsan haladtam így rengeteg szabadidőm fog maradni.

Elmentem az Atocha-ra és vettem automatából egy retur jegyet Toledo-ba 11,1 euro/irány 07 óra 50 -es indulással.A várakozási időben megnéztem a pályaudvar botanikus kertjét és mobilon próbáltam felkészülni Toledo-ból. A nagysebbeségű vonat pontosan indult  fél óra alatt Toledóban voltam.Nagyon szép mór stillusú óratornyos épülete van  a pályaudvarnak.A pályaudvar melletti dombot megkerülve elénk tárul a Tajo folyó és a dombra épült város az Alcazár-ral ami egy középkori erőd.A Puente de Alcantara hídon keresztűl lépünk a városba.A meredek hegyre lépcsősor vezet fel:A Museo de Santa Cruz mellett megyünk el ami úgy néz ki mintha templomból alakították volna át muzeummá de kórház  volt a 16.-ik században.La Mancha földjén járunk a Zodocover főtér előtt életnagyságú Cervantes szobor áll.Az Alcazár-ban lévő Army Muzeum még zárva volt . Pár utcával lentebb  a Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo-ból kiküldtek azzal hogy majd délután 2-kor nyitnak.Előző nap láttam egy tucat El Greco-t a Prado-ban ,így nem zavart hogy pont a festő városában egyet sem.Sétálgattam a dimbes dombos utcák között megnéztem pár tucat kés boltot majd vissza sétáltam a vasútállomásra. A 12 óra 25 -ős jegyemet ingyen kicserélték 10 óra 25-re ami 3 perc múlva indult.Madridba kerülő úton mentünk vissza ami miatt egy órás lett az út idő( félúton irányt váltottak ,a masiniszta csak spanyolul beszélt, de mindenki nyugodt maradt, így én is)Az Atocha-ról a Plazade Espana-ra metróztam,ahol megnéztem a Cervantes emlékművet (a madridi monumentálisabb mint a toledo) itt Don Quijote-nak és hű szolgájának is életnagyságú szobra áll.Az emlékműhöz néhány perc sétára van egy domb tetőn az Egyiptomtól kapott II.sz-ból való Temple of Debod.A szentélybe nem lehetett bemenni mert meghatározatlan ideig zárva van.A domb széle kilátó ahonnan a királyi palotához és az Almudena katedrálishoz remekül el lehet látni.Vissza sétáltam a Plaza de Espana metróhoz ahonnan a Gran Via sétáló utca kezdődött.A remek napsütésben kényelmesen végig sétáltam vásárolgattam hütőmágnest meg apró szuveníreket.Metróra ültem és elmentem a Ventas megállóig ahol egy ma is működő bikaviadal aréna működik,fotózkodtam az arénán kivűl található szobrokkal.Igen a felkapaszkodóssal is :) Ugyanezzel a zöld metróval elmentem a 10 megállóra lévő (jó volt ülni kicsit) Marqués de Vadillo állomásra itt található az Atletico Madrid stadionja ami mellett állt a Különben dűhbe jövünk című filmben Ben bácsi javító műhelye,most egy felűljáró van ott.Maradva a filmnél elmentem a Noviciado állomásra ami mellett áll a Palacio de Bauer ahol Bud Spencer énekelte a tűzoltó korussal a  Lalala dalt.A portásnő azt hazudta hogy nincs is színház termük, és nem forgattak itt soha semmit,de jött egy kollégája aki megmutatta a termet,de villanyt nem tudott kapcsolni mobillal zseblámpával világítottunk.Jó volt ott lenni.Az 1-es kék metróval

tovább mentem a Plaza de Castilla álomásra ahol megnéztem a Gate of Europe felhőkarcolókat,majd a Begona állomásnál lévőket is.Mivel volt időm metróval elmentem a Santiago Barnabeu stadionhoz ahol Puskás is focizott.Ennyi fért bele,nem maradt hiány érzetem ( azért a Guernica-t megnézhetted volna ! )Kimentem a reptérre kényelmesen megvacsiztam pihengettem vártam a gépem. W6 2372 MAD-BUD (13,59 euro pontból) 21 óra 30 kor indult a gépem az első két órát átaludtam 00 óra 50 kor 10 perc késéssel érkeztem meg.Egy ismerősöm várt Ferihegyen aki ingyen hazahozott Debrecenbe.

 

 

Márciusban visszatérek Spanyolországba akkor Tenerife lesz az úticél