kitadimanta Creative Commons License 2018.11.11 -1 1 170

"Én azon röhögtem hülyére magam, amikor az etruszk és a magyar nyelv rokonságát bizonygatta valaki egy megfejtett(?) etruszk felirattöredék szókincse alapján."

Kár volt, mert ezzel magadat tetted nevetségessé, ui. ez a valaki Mario Alinei nyelvészprofesszor volt. S még csak nem is egyedül ő bizonyította, hanem  Michelangelo Naddeo is "beállt ebbe a sorba"

 

Nem egy felirattöredék a rokonság bizonyítéka, hanem nagyon sok más is: https://www.youtube.com/watch?v=tC0Dedg42HY

http://www.osservatorioletterario.net/honfoglalas-hu.pdf

 

"Kár, hogy ez a a szó az etruszkok eltűnése után kb. 700 évvel élt középkori frank király, Nagy Károly nevének szláv változatából (král') került a magyarba."

"A történészek többsége szerint a magyar király szó Nagy Károly nevének szláv közvetítésű átvétele.[1] (Karl→kral→király)."

Írja a Wikipédia. Becsületére legyen mondva, hozzáteszi:

"A Czuczor Gergely és Fogarasi János szerkesztette és írta A magyar nyelv szótára szerint "már a Zend-Avesztában eléjön a Kara, mint az első uralkodók neve."[4][5] Hozzáfűzik, hogy "Hang- és fogalmi rokonságban van vele a görög κδα⎨νω és κνριος, melyekhez hasonló a latin herus, német Herr; de legegyszerűbb itt is, mint számtalan más esetekben, a tiszta gyökü magyar úr. Valamennyiben az átv. értelmü magasságot, fensőséget jelentő ar, er, ur, υρ ir a lényeges alkotó hang."[6] Eszerint a király szó eredete sokkal régebbi a "Károly" név átvételénél."

 

Kár, hogy aki ezt a fentebbi sületlenséget kitalálta nem vette észre - vagy inkább nem akarta észrevenni - hogy a király szó egy K(...)R gyökből magyarul(!) képzett szó! Ezt még egy laikus is észre veszi! És, ha egy kicsit utánajár rájön, hogy a szlávban nincs "-ály" képző, és nincs KR gyök sem! (Illetve van, csak nem általános, így az a magyarból került oda, mint a kralj, vagy kráž.

"Szláv eredetű szó: szerb-horvát, szlovén kralj, szlovák kráž; ezek Nagy Károly frank uralkodó germán Karal, Karl nevéből erednek." (Magyar etimológiai szótár)

 

A magyarban viszont mindkettő megtalálható.

- KR gyököt nem részletezem, minden értelmes ember előtt világos a léte.

- Az "-ály" képző szintén nagyon sok szavunkban megtalálható. Csak néhányat a példa kedvéért: lap-ály, ap-ály, akad-ály, asz-ály, borzad-ály, dag-ály,

hat-ály, hod-ály, oszt-ály, rag-ály, szab-ály, usz-ály, tart-ály, visz-ály, stb...

 

S mi köze a királynak a KR gyökhöz?

A király egy terület/kerület, körzet  avagy valamilyen népességi kör fölött gyakorol hatalmat. Ugyan az az értelme, mint az "országlás" (ebben az esetben országló) kifejezésnek.

Előzmény: yvs (163)