SuperCPU128 Creative Commons License 2018.09.15 -1 0 8858

Tényleg gyorsabb a SCPU az A500-nál, jó ez az oldal, egyszer már láttam.

Össze tudom hasonlítani a SuperCPU-t a Turbo Chameleon 64-gyel (TC64), mert ilyenem is van. 2 MB-os A500+-om is van 2 MB-os A590-nel, meg turbósított Amiga 1200. Most éppen az A1200-at használom.

 

Rengeteg ideje volt a sok embernek 198x óta C64, 128 turbót fejleszteni, a SuperCPU-t is többen meg akarták fejteni, le akarták másolni, de sosem sikerült senkinek, mert pont az utolsó 5-10% dolgot nem tudták visszafejteni. Sajnos mindig zárt forráskódú marad a SCPU CPLD-k, GAL-ok tartalma.

Senki nem csinált jól használható turbót, kivéve a TC64-ben lévőt. Ezt teszteltem, no limit módban csak kb. 15 MHz-et tud a rasztermegszakításnál, és kb. 17-18 MHz kéne ahhoz, hogy minden karakterhelyet külön programozhassak, mint SCPU-val (20 MHz). TC64-gyel csak minden 2. karakterhelyet lehet programozni. Ez lehetett a fő oka, hogy éppen 20 MHz-re húzták a 14 MHz-es CPU-t a SCPU-ban. Ezért nem 14-16 MHz lett. A VIC használja az alaplapi 17,7 MHz-es kvarc jelét, a CPU-nak is min. ennyivel kéne járnia, hogy minden karakterhelyet programozni lehessen.

 

A C128-nál van 2 MHz CPU lehetőség, de ilyenkor a 40 oszlopos képernyő képe elromlik, mert a VIC csak 1 MHz módban képes együttműködni a CPU-val. 80 oszlopos módban mindig van kép, 2 MHz-nél is. Vannak részben 2 MHz-es 40 oszlopos demók, az alsó-felső kereteken a rasztermegszakítással 2 MHz-re kapcsolják, aztán vissza 1 MHz-re. Lehet még spéci rasztarrutinnal az oldalkeretekre is 2 MHz-et kapcsolni, ezt pár program használja is, de sokkal nem lesz gyorsabb a program, átlagban kb. 1,4 MHz lehet így.

 

Kár hogy sehol sem látszik, hogy a TC64-ben lévőn kívül bárki csinálni akarna C64-hez turbót.

Az 1541 Ultimate II+-hoz, és/vagy az Ultimate 64 alaplapba kéne turbót beépíteni. Vagy az icompos C64 reloaded V2-be, de ők nem fogják megcsinálni, mert ők készítették a TC64-et. Siralmas hogy még mindig több Amiga turbót fejlesztenek ma is, a sokkal kedveltebb C64-hez meg 30 év alatt nem tudtak kihozni semmit.

Előzmény: MMSZoli2 (8857)