zsuri Creative Commons License 2018.06.27 0 0 23132

Sziasztok!

 

Tegnap értünk haza Toszkánából, nagy élmény volt. A középső dombvidéken laktunk egy zsákutca faluban - tökéletes toszkán táj, nyugalom. A napi fáradalmakat persze a medencében pihentük ki :-) Sok helyen jártunk: San Gimignano, Vinci, Siena, Lucca, Certaldo, Pisa, Firenze, Volterra. Sienába  direkt  hosszabb úton, a Chianti borvidéken át mentünk, nem autópályán. Nagyon szép és változatos tartomány. Elég húzós volt, de a 10 napba azért sikerült beiktatni egy pihenőnapot és fél nap tengerpartot is. Sajnos ennyi idő alatt semmit nem tudtunk igazán alaposan megnézni, sokminden kimaradt, de azért valami benyomásunk lett róla :-) Nekem Lucca picit csalódás volt (szép város, de nem olyan különleges - persze itthon két kezünket összetennénk egy ilyen városért), Volterra viszont az egyik kedvencem lett: hasonló San Gimignano-hoz viszont fele-harmada a túristák száma.

 

Pár hasznos tapasztalat:

 

- az autópályán a fizetőkapunál a jegyet és kártyát ugyanabba a nyílásba kell bedugni (itthon ez elég szokatlan). Ha a Telepass alatt szerepelnek a bankkártya szimbólumok is, akkor lehet azon a kapun is menni.

 

- automata benzinkútnál kártyás fizetésnél először zárol 100EUR-t, aztán amint befejeződött a tankolás feloldja ezt és levonja a megfelelő összeget

 

- az Uffizi nagy élmény sok antik szoboral és világhírű festménnyel, viszont - hacsak nem valaki szentkép rajongó vagy 4-5 órája van a múzeumra - érdemesebb a kiállítás elején picit gyorsabban haladni és több időt hagyni a végére. Nagyon rossz érzés volt, hogy Tiziano, Caravaggio, Rembrandt, Rubens és Van Dyck (az én szememnek érdekesebb) képei mellett el kellett száguldani (időpontunk volt a Boboli kertbe) míg az elején elég lassan haladtunk ...

 

- valószínű nem gyakori, hogy lezárják a Piazzale Michelangelo-t, de nekünk pont sikerült kifogni. Még jó, hogy a fáradtság miatt már autóval mentünk oda ...

 

- kerékpározás: csak az én bicajomat vittük, de nem hiányzott a többi. Családi bicajozásra Lucca-ban került sor. Én kétszer jutottam el egy-egy 50-60km-es körre és azt kell mondjam hogy ha valaki sportszerűen kerékpározik még akkor sem egyszerű, de könnyed családi bicajozásra alkalmatlan a középső dombvidék (10-20%-os emelkedők és lejtők). Én nagyon élveztem bicajjal, bár a végére mindig elfáradtam. A menetidőt pedig úgy kell számolni, hogy amennyi idő alatt itthon menne ahhoz még 50%-ot hozzá kell adni: egyrészt a domborzat, másrészt az útkeresés (nagyon sok kis utacska van), harmadrészt az állandó fényképeznivalók miatt :-) Én országútival mentem kisebb forgalmú utakon és semmi gond nem volt: jók az utak és normálisak az autósok.

 

- a tengerpartra a pisai nap délutánján jutottunk ki. A közelben kerestünk valami strandot és a ToszkánaMánia oldalról loptam a Marina di Vecchio ötletét: természetvédelmi területen át megközelíthető nagyon szép széles homokos strand szabad- és fizetős résszel. Mi a szabadra mentünk és semmi probléma nem volt vele. Átgyalogoltam a fizetős részre is, talán egy árnyalattal kevesebb fadarabka volt a homokban, de semmi lényeges különbség. A szabad részt is "rattrakolják" :-)