advocatusdiaboli Creative Commons License 2018.06.21 -1 1 328086

"A dízelek ÉS a belsőégésű motorral szerelt járművek kitiltása FELMENŐ RENDSZERBEN gyorsabb, de tervezett átállást tenne lehetővé.
Az Energiewende és a párizsi klímaegyezmény is erről szólt... nincs két éve, hogy aláírták.. és máris hátrál ki belőle mindenki. MIÉRT?"

Talán azért, mert a kezdeti hurráoptimizmus és a már valóban terjedő EV-k gyakorlati tapasztalatai alapján rádöbbent mindenki arra, hogy egyfelől a most elérhető technológiákkal az EV az autósok nagyobbik hányada számára még sem nem használható, sem nem megfizethető - valamint arra is, hogy ha és amennyiben fosszilis tüzelőanyagok égetésével biztosítjuk az EV-k számára szükséges elektromos energia-többletet, akkor gyakorlatilag tökönszúrtuk magunkat, a klíma szempontjából alig-alig csináltunk valamit - ha csináltunk bármit is egyáltalán...

Viszont nem fosszilisekből egyelőre megint csak nem tudjuk ezt még megoldani.

A globális átálláshoz egész egyszerűen nincsenek még meg a feltételek, amit te akarsz - az nem a közúti közlekedés tisztává tételét, hanem de facto betiltását hozná el a gyakorlatban... Még kell 10-15-20 év következetes technológiai fejlesztés ahhoz - hogy meg lehessen hozni azokat a döntéseket, és ami fő: végre is lehessen hajtani őket - amelyeket te itt és most, a mai nap meg akarnál hozni.

Ez kérlek a probléma.

Tétlenségről én meg nem beszélnék, mindenütt komolyan dolgoznak az alternatívákon. Nagyon sokat ki is váltunk - viszont sajnos változatlanul a fosszilisekre épülő technológiák a legolcsóbbak, a legegyszerűbbek, a leginkább elérhetők a fejletlenebb/szegényebb országok és rétegek számára - és ezen országok tényszerű fejlődése bizony a (fosszilis)fogyasztásuk növekedésével jár. Egy indiai alsó-középosztálybeli sajnálatosan nem tudja az autós életét megkezdeni egy új Model S-el vagy akár Leaffal - egy használt benzinmotoros kocsival fogja kezdeni...

Azt én is vallom, hogy az évszakos tárolás megoldása nélkül elvileg sem lehet fosszilismentes (és nem nukis, hanem megújuló) háttérre áttérni, és azt is látom, hogy ebbe a szektorba szerintem sem tolnak elég energiát. De ezt kérlek, ne rajtam kérd számon, én biztos, hogy a következő generációs V8-as luxusdízelek fejlesztése helyett ide kényszeríteném át a forrásokat - de nem én vagyok a döntéshozó...

Előzmény: Auralianus (328085)