kovacsgyula44 Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130256

A civil kódú vevők eleve alkalmatlanok voltak a tüzérség pontossági igényeinek a kielégítésére. A legnagyobb hiba amit mértünk 135 méter. Ezért eleve az un differenciál mérésekre rendezkedtünk be. Ez azt jelenti, hogy a dandár bemérő egy geodéziai ponton mérte a hibát percenként és ezt továbbította az osztály bemérőknek. Az így korrigált mérés hibája 5 méteren belül volt. Ez lehetővé tette, hogy minden löveg helyét bemértük sőt, minden löveg helyéről vonás pontos tájékozott irányértéket tudtunk megadni valamely távoli kisegítő célra. Két típusról is felterjesztettünk szabályos csapatpróba jegyzőkönyvet, beszerzés nem történt, a forgalmazó cég kegyein múlott hogy meddig használhattuk a vevőket. Egy precíziós GPS volt a kezünkben, a VIPER elektronikus buszollal ellátott lézertávmérő. A helymeghatározása mindig méter pontos volt, ha nem remegett a keze, vagy állványról irányozta meg a célt a tűztámogató. akkor a cél koordináta is 5 méteren belül volt. Nem volt rá 12 ezer dollárunk. Később a műszakiak megvették, kinevezték a műszaki felderítő jármű tartozékának. Akkor még jártam Bevetési Irány gyakorlatokra, így évről évre követhettem hogy fogynak el mellőle a kezelők. Utolsó találkozásunkkor az akkumlátora már nem vette fel a töltést. Már nyugdíjas voltam amikor volt kollégám jött újongva, képzeed főnök, kaptunk 10 Garmin vevőt. Zoli! Gratulálok, UTM-ben, vagy Gauss-Krügerben megy?  Egyikben sem. Nem tudni miben megy. Utolsó utam így Für Gáspár alezredeshez vezetett a ZMKA-ra. ő volt a térképész, de nem tudott választ adni a problémára. Akkor ugorjunk át a HTI-be, ott van a projektfelelős. Nagy élmény volt mert a kollégának hatalmas fegyvergyűjteménye volt, 28 év után újra PPS volt a markomban. A koordináta problémát nem is értette. Azóta nem kérdeztem rá, hogy mi lett a sorsa a Garminoknak.

Előzmény: tuzer (130247)