II. Tápozás
A citrusok többsége jól nő jó minőségű talajjal feltöltött dézsában, csak kiegyensúlyozott táp adagolását igényli egészségi állapota biztosításához.
A citrusfáknak számos nyomelemre van szükségük a jó növekedéshez. A konténeres növényeknek az eső és öntözővíz nagyon kevés tápanyagot tartalmaz, így csak pótlólag adott tápokkal biztosítható az a tápanyag, ami egy normál talajban van. Minden öntözéssel mosódnak ki a talajban levő tápanyagok. Tápanyaggal gyengén ellátott fa gyökere satnya, a levelei sárgák és - ha terem van - kevés a termése.
Tápanyag-hiányos fejlődés valószínűtlen a 3 fő elemet és nyomelemeket tartalmazó táp használatával.
A citrusfáknak télen kiegyensúlyozott tápra van szükségük, ami egyenlő arányban tartalmaz N, P és K-ot, mint pl. 20-20-20-as táp. A N magasabb szintje szükséges tavasszal és nyáron, amikor az ideális táp 25-15-15.
Az oldható műtrágya olcsóbb, mint az oldott, használatra kész alternatíva.
Káros anyagok a talajban
Mész (kálciumkarbonát) a kemény vízből kerül a talajba és ott felhalmozódik. A mész szintje olyan magas lesz a talajban, ami akadályozza a gyökereknek elegendő tápanyag felszívódását.
A citrusfák az enyhén savas talajban érzik jól magukat, de a Ph idővel emelkedik és lúgossá válik.
A talaj Ph-ja és a mész szintje kontrollálható kén adagolásával.
Só a homoktalajok alkotórésze. A citrusfák nagyon érzékenyek a sóra, viszonylag alacsony koncentráció is kinyírja a fákat. A só kimosódik a talajból esőzés hatására, de öntözött talajban a sókoncentráció emelkedik.
A citromfáknál a magas sószint a levelek sárgulását, kunkorodását okozza, majd a levélvégek barnulását és lehullását. A levelek kinőnek újra, de ugyanaz a sorsuk.
A narancsfa másképp reagál: az öregebb, érettebb levelek barnulnak, kanalasodnak és lehullanak.
A legtöbb citrusfa rendbe jön, ha friss, sómentes vizet kap.