hspityu Creative Commons License 2017.10.28 0 2 24

Üdv

 

A kérget a fás részig kell leszedni,nem szabad hagyni hogy azt visszanője (próbálkozni fog) ha mégis akkor azt újra le kell szedni.

Nagyapám azt mondta: "amilyen átmérője van a fának ,legalább akkora legyen a gallér is".

Nekem eddig mindig sikerült a kiszemelt fát (akác,nyár,ecet,szilva,meggy stb) ezzel a módszerrel kiszárítani.

A gallért tavasszal ,a talajhoz közel, maximum egy arasznyi távolságra csináltam mindig,és ezt javasolnám is.A gallér alatt semmilyen kihajtást nem szabad engedni a fának,ott nem lehet levélzet ,mert táplálja a gyökérzetet.A fa rendesen ki fog hajtani ,majd elkezd világosabb, és kisebb leveleket növeszteni, június-július körül meg már sárgák lesznek a levelei.Ezután kiszárad a fa.Szeptember táján lehet kivágni.

Csapadékosabb év esetén is őszre mindig kiszáradt.

A fába befúrás, majd tömény gyomirtó befecskendezés is eredményes,viszont egy alkalom nem valószínű, hogy elegendő lesz,tehát 3-4 naponta a furatot feltölteni gyomirtóval, majd egy kis fadugóval lezárni(bot darabbal bedugni) így az eső nem mossa ki.Ezzel a módszerrel a kisebb átmérőjű max 30cm-es fákat jó kezelni, mert a nagyobb fákhoz nagyobb,hosszabb furat kell.

A fába lehet több oldalról is lyukat fúrni (3db elég ), így hatásosabb is a kezelés,a lyukak felülről lefelé álljanak kb 45% os szögben a gyomirtó ne tudjon kifolyni.Én 10-es fúrót használtam ennél kisebbet nem ajánlok mert kevés gyomirtó fog elférni benne.A fát nem szabad átfúrni ,erre még érdemes odafigyelni és a közepéig előny ha a furat bemegy.

Tehát,körbefurkálás,befecskendezés,lezárás,és ismételgetés addig amíg a fa ki nem szárad.

Ez kb 1-2 hónap maximum.

 

További kellemes kertészkedést.

Előzmény: Törölt nick (23)