bombaba Creative Commons License 2017.10.12 0 0 25227

Kandírozott cédrát készítése

I.

Kukoricaszirup/Glukózszirup házilag - de lehet boltban is készen venni
Felhasználható: tortakrémekben, pillecukorhoz, fondanhoz, zselékhez, karamellhez.

2 csésze cukor
3/4 csésze víz
1/4 teáskanál cream of tartar (Bio sütőpor, DM-ben kapható) vagy citromsav
csipet só.

Mindent egyben tűzretesszük, folyamatos keverés közben felforraljuk. Mérsékelve a tüzet, lefedve 3 percig hagyjuk főni.
Fedő nélkül, kevergetve lágy gomb állapotig főzzük. (Hideg vízbe cseppentve a szirupot gyúrható golyó lesz - ezt jelenti)
Tűzről levéve, lefedve szobahőmérskleten hagyjuk kihűlni.
Lezárt üvegben kb 2-6 hónapig eláll.

II.

David Lebovitz féle succade/citronát készítése, kb 1 hétig tart, napi pár percet igényel

450 gr cédrát,
csipet só
1,5 l víz
700 gr cukor
60 gr kukorica vagy glukózszirup - ettől nem kristályosodik ki a szirup, és nem lesz kemény a citronát.
+ víz a blansírozáshoz.

A lépések:
1. Feldaraboljuk a cédrátot, a belét eltávolítjuk, ide nem kell.
2. Tegyük fel vízben, csipet sóval. Forrás után kis lángon főzzük, míg áttetsző lesz. Öblítsük le.
3. a./ Forraljuk össze a vizet, cukrot, kukoricaszirupot.
b./ Tegyük bele a cédrátot, lassú túzön óvatosan főzzük 20 percig. Kiszedjük a szirupbó, egy éjszakát szobahőmérsékleten
hagyjuk.
4-5-6-7 nap: 3/b pont ismétlés.
Végül kiszedve rácsra tesszük lecsöpögtetni és hagyjuk 10 órán keresztül száradni.

További lehetőségek:
- a szárítás előtt kristálycukorba forgatni.
- a cédrátot szeletelve, felkockázva is lehet készíteni, vagy a szárítottat darabolni tetszés szerint.
- vékonyra szeletelve felfőzni a szirupban, lecsorgatni, majd olvasztott csokiba mártogatni, megszárítani.
- pl. a Buddha keze ujjakat megfőzni a szirupban, majd beüvegezni és ráönteni a szirupot.

III.

A citronát felhasználása:
- süteményekbe, pl. mazsola helyett (én nem szeretem a mazsolát, de a cédrátot nagyon),
- oroszkrémtorta
- gyümölcskenyér, stb.

Sok citronát/succade készítési recept található, van, amelyik 6 hétig tart. Ezt is kipróbáltam, jó, de hosszú idő.
Találni még sós felhasználásról videokat is, dzsem recepteket is, de ezeket még nem próbáltam.
A cédrátok vastag fehér héja nem keserű, és kimondottan illatos némely fajta. (A Buddháról írják is, de a saját tapasztalatom is ugyanez, a Kínai cédrátról, és a Maximáról.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: csoer (25226)