lakóbuszfan Creative Commons License 2017.09.10 0 0 859

A képen az látható, hogy a 300 literes tartályba „U” alakban „belelóg” a füstcső, így melegíti a vizet. Ez az egész olyan mint egy nagy merülő forraló.  A felső kivezető cső közepén, valamint a U alakú füstcsőben a tartálytető szintje körül pillangó szelepek vannak, ezzel vezetem meg a füst útját (Az U csőbe irányítom a füstöt ha már felmelegedett a rendszer). A vízzel érintkező „U” füstcső (egyékbént 150-es füstcső) felülete 0,75 nm. Az eredeti terv az egyébként a tartállyal, hogy ez egy puffertartályként funkcionál majd, beszigetelem, csinálok rá nyitható zárható réseket és amikor már  nem működik a kandalló, akkor a 90-95 fokos puffertartály veszi át a helység fűtésének szinten tartását úgy hogy a szigetelésen megnyitott réseken fokozatosan engedi ki a hőt, míg mondjuk 30 fokra ki nem hűl. Na a tapasztalat az – de egyelőre még így csupaszon beszigetetlenül – hogy kb. 6-8 óra múlva éri el a kb. 40-50 fokot a kb. 270 liter víz. Takarékon üzemeltettem a kandallót, mert felesleges lett volna 10 kw-tal maxon járatni, mivel azt tapasztaltam, hogy szinte semmi különbség sincs a U füstcső be és kimeneténél, azaz alig történik hőátadás. Tehát ez a 0,75 nm-nyi felület ebben a formában édeskevés, messze van pl. a 7,5 kw-tól. Lehet az a baj, hogy a füstcső körül áll és nem áramlik a víz. Mert utólag azt olvastam, hogy a víz bár a legjobb „hőszállító” közeg, csak nálam pont nem mozog hanem áll, „hővezető”-ként pedig már nem a legjobb.

Előzmény: lakóbuszfan (858)