Törölt nick Creative Commons License 2017.07.20 0 0 1111

Egy hónapja megjártam Kárpátalját, motorral. Tapasztalatok:
Az 50-esen érkeztem Kelet-Szlovákiából az ungvári átkelőre.
A határt átszelve volt vagy 4-5 oszlop az út mindkét oldalán, terepszín ruhás géppisztolyos katonával.
Nem álltam meg, mentem volna a várakozó sor végére, mire a gyerek visszaintett.
Megfordultam, odaálltam. Mutatta a Stop-táblát, amit nem vettem észre.
Aztán elkezdett ukránul magyarázni:
1 - nem álltam meg,
2 - be volt kapcsolva a sisakkamerám (mindkettőben igaza volt...)
Nagy nehezen megértettem, hogy vagy csúsztatok neki 5
eurót zsebbe, és akkor nem látott semmit, vagy hivatalossá teszi az ügyet, de akkor 30 euró lesz.
Még jó. hogy volt nálam 5€. Eltette, elengedett, de még felhívta a figyelmem, hogy majd beljebb is
lesz egy ugyanilyen poszt, át ne hajtsak azon is csak úgy.
Tanulság: mindig legyen nálad 5€ bankjegyből egy pár db.

Tehát akkor a közúti belépés Ukrajnába a következő:
-Mindjárt a határvonal után kiskatona, út mentén 4-5 csíkos oszlop társaságában: itt meg kell állni!
Kapsz tőle egy kis db papírt, rajta a jármű rendszáma. Mehetsz tovább.
-A tulajdonképpeni beléptetés, a sor. Elkérik a kis db papírt. Útlevél és forgalmi ellenőrzés. Ha OK,
mehetsz tovább.
-Megint oszlopok, kiskatonával. Itt megint meg kell állni! Elveszik a kis db papírt - és hurrá,
most már nyargalhatsz Kijevig!

Amikor a forgalmit nézték, egy kérdés hangzott el ukránul, amit szerencsémre egy ott levő magyar
lefordított: először jár-e a motor Ukrajnában? Többet nem kérdeztek. A motor adatait akkurátusan
bevitték a rendszerbe.

Az utolsó poszt után kis bolt. Egy jóember vaskos kötegeket lobogtatva invitált, hogy váltsak nála
pénzt. Köszönettel elhárítottam - nem ismerem az ukrán bankókat, simán rám sózhatott volna már
forgalomból kivontakat is...A kis boltban viszont müxött a kártyás fizetés, még úgy is, hogy csak
1 vizet vettem.

Ungvárra bemenet hullámos út, alig észlelhető lámpákkal. Majdnem áthajtottam a piroson, szerencsémre
megállt előttem egy helyi autós, és csak akkor vettem észre az alig pislákoló lámpát. Figyelni!

Ungvár legjobb szállodájában, az Old Continentben szálltam meg, jó volt.
(folyt. köv.)