Törölt nick Creative Commons License 2017.07.18 0 0 1813

De akkor vissza a "bölcsőhöz", Dél-Skandináviához:

 

a mezőgazdaság elterjedése, de főként a fémek megjelenése és általánossá válása radikális változásokat hozott a társadalom életébe.

A régi egyenlőségelvű társadalmat fokozatosan egy hierarchikus felépítésű, társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségeken alapuló társadalom váltotta föl. Kialakult egy társadalmi elit, amely az idők folyamán mind harciasabb életvitelű és életszemléletű lett, társadalmi-gazdasági státuszuk egyre inkább a fegyveres erőn alapult (nyilván saját maguknak is bátraknak kellett lenniük és élen járni a fegyveres harcokban, ez volt az ógermán hőskultusz egyik alaptézise, nem lehetett az, hogy egy kiningaz vagy egy heritogo háborúba zavar másokat, ő meg biztos fedezékből lesi a fejleményeket.)

Törzsi főnökségek alakultak, majd ezek egyre komplexebbek lettek, a nagyobbak beolvasztották a kisebbeket, a végén megjelentek a törzsi királyságok.

A népesség is nőtt és egyre komplexebb lett, megjelent a kézművesek és a kereskedők rétege, akik főállásban már csak a mesterségükből éltek, nem vagy csak kis mértékben kellett földet művelniük, állatokat tartaniuk.

A települések is egyre nagyobbak és komplexebbek lettek, a viking korra már kisebb városias jellegű központok is megjelentek.

 

Mindezek a folyamatok a könyv szerint a dél-skandináviai régészeti leletekben állítólag nagyon jól megfoghatóak.

 

Részlet a könyv összefoglalójából:

 

"In all likelihood, the beginnings of inherited rank and the warrior ideology can be traced to this period. The increase in conflict and wealth likely reflects pronounced social inequality, which became manifest in the Bronze and Iron Ages.

Population increase is indicated by the growing number of farmhouses, still isolated or grouped in small hamlets for the most part. Large halls and rich graves confirm the impression of status differentiation and hierarchically organized society.

 

The shift from egalitarian to hierarchical structures that was witnessed following the origins of agriculture was one of the most significant changes in the evolution of human organization. Hierarchical organizations have one or more levels of control vested in a minority of the population. Higher status characterizes these elite and privileged groups that control much of the wealth, power, and decision-making in society. In such a hierarchy, detailed information and requests, goods and materials, flow from the base of the hierarchy upward; policy, protection, and demands flow from the top down. Two new forms of sociopolitical organization emerge—chiefdoms and states. Both are hierarchical, with a ruling elite. Chiefdoms are organized by kinship, and status is ranked by lineage and birth order. Monumental construction, warfare, and extensive exchange of prestige goods are common. States are larger, often territorial, societies where relationships are defined by inequality. Status is hereditary and assigned by class affiliation. Organization is hierarchical, with a permanent political structure. Agriculture is usually intensive and relations with other societies often conflictual."

Előzmény: Törölt nick (1812)