kobold0666 Creative Commons License 2017.05.31 0 0 110

Újabb hosszabbítás, de most siker: harmadszor BL-győztesek Görbiczék!

A Győri Audi ETO KC története során harmadszor nyerte meg a Bajnokok Ligáját, ugyanis hosszabbítást követően 31–30-ra legyőzte a Vardar Szkopjét. A meccs nagy részében a győriek vezettek, de a Vardar a végjátékra felzárkózott, és óriási küzdelemben lett az ETO-é a trófea.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
FINAL FOUR, DÖNTŐ

GYŐRI AUDI ETO KC–ZSRK VARDAR SZKOPJE (macedón) 31–30 (15–12, 26–26, 29–28) – hosszabbítás után
Papp László Budapest Sportaréna, 12 000
néző. V: Christiansen, Hansen (dánok)
GYŐR: GRIMSBÖ – Bódi 2, N. MÖRK 6, GROOT 6, Broch 2, Amorim 3, GÖRBICZ 7 (3). Csere: Kiss É. (kapus), TOMORI 3, Knedlíková 2, Al-Gaui, Hársfalvi. Edző: Ambros Martín
VARDAR: Leynaud – RADICSEVICS 4, Lazovics 1, LEKICS 4, Covic, Penezic 4, Mavsar 3 (1). Csere: Szuszlina, Pessoa (kapusok), LACRABERE 6 (3), ALTHAUS 6, Herrem 2, Hmirova, A. Klikovac.
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–3. 6. p.: 4–3. 17. p.: 10–10. 25. p.: 13–10. 36. p.: 16–14. 47. p.: 20–19. 54. p.: 24–24. 58. p.: 26–25. 60. p.: 26–26. 65. p.: 29–28. 69. p.: 31–29
Kiállítások: 12, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 5/4

A két csapat – amely azonos szezonbeli mérleggel jutott el a döntőig: 12–1–2 – először találkozott egymással a final fourban. Két éve a negyeddöntőben csaptak össze, akkor a Vardar elütötte a több sérüléssel küzdő ETO-t a négyes döntőbe jutástól, igaz, az elmúlt két esztendő (gyakorlatilag örök-) mérlege így is az ETO mellett szólt: 2–1–1. Az összecsapás kvázi annak a kérdésnek az eldöntésére is szolgált, hogy a legjobb védelem és támadóegység csatájából melyik kerekedik felül, hiszen a találkozót megelőzően a Vardar lőtte a legtöbb gólt a kiírásban, míg az ETO kapta a legkevesebbet.

Mintegy tízezer győri szurkoló fülsiketítő biztatása közepette kezdődött a finálé, amelyben egy korábbi ETO-s, Jovanka Radicsevics szerezte az első találatot, ám aztán Kari Aalvik Grimsbö védéseivel magához ragadta a kezdeményezést Ambros Martín csapata. Jó volt látni, hogy Görbicz Anita ott folytatta, ahol szombaton abbahagyta: a 7. percre 3/3-as lövőstatisztikánál tartott, amely bármely „eredeti" szélsőnek dicséretére vált volna. 5–3

Nagyon elszántan vetették bele magukat a meccsbe a Vardar játékosai is, érezni lehetett, hogy ezen a napon egyik csapat sem fogja olcsón adni a bőrét. A szkopjeiek 2–3 után ugyan egyszer sem tudták átvenni a vezetést az első félidőben, de rendre ott voltak a győriek nyomában, többször is egyenlítettek. Óriási volt az iram, a kapusok egyik oldalon sem találkoztak sokat a labdával a játékrész közepén. Az Irina Gyibirova (született nevén ismerősebb lehet: Poltorackaja), Eduard Koksarov páros tíz percen belül lecserélte a világ jelenlegi egyik legjobb kapusát, Amandine Leynaud-t Inna Szuszlinára, elöl pedig érkezett Alexandra Lacrabere, aki két gyors góllal jelentkezett. 8–8

Az ETO a félidő közepén kicsit változtatott a védekezésén, a kilencesig kilépő emberekkel működő fal pedig eredményt hozott: míg a félidő első 16 percében 10 gólt szerzett a Vardar, a következő szűk negyedórában csak kettőt. Grimsbö több labdát is megfogott, és 10–10 után először három góllal meglépett az ETO. 13–10-nél hosszú percekre beragadt az eredmény, az extrát nyújtó Görbicz viszont a 26. percben csodás gólpasszt osztott ki az addig szürkén játszó Nora Mörknek, így túllendült a támadásbeli holtponton a csapat. A túloldalon Camilla Herrem tett ugyanígy csapatával – jellemző, hogy a norvég szélső ekkor is emberelőnyben kapott végre egy értékelhető labdát. A félidei eredményt – egy újabb csettintenivaló Görbicz-előkészítés után – Jana Knedlíková alakította ki: 15–12!

Miközben a Vardar kapujába a második félidőben érkezett Mayssa Pessoa, a védekezések domináltak. Grimsbö ugyan hetest védett, Andrea Penezic pedig rossz hatékonysággal lőtt, ám elöl labdákat veszítettek a zöld-fehérek. Eduarda Amorim második kiállítása nem jött jól, ám Tomori Zsuzsanna két fontos gólt is szerzett, az egyiket ráadásul emberhátrányban. 19–16

Martín időkérése ellenére megrekedtek támadásban a győriek, Grimsbö több nagyot is védett, ám emberelőnyben Penezic góljával egyre zárkózott a Vardar. Groot rázta meg magát, két gólt is dobott, de – miközben a hátul rendkívül hasznos Broch combját gyúrni kellett a pad mellett – Anja Althaus négy egymást követő támadást is góllal fejezett be, és hosszú idő után először egyenlített a Vardar. 24–24

Radicsevics a kapufát találta el, így nem tudott egyenlíteni a szkopjei csapat, a közönség pedig ekkor nagyon az ETO mellé állt. Groot kiállítása után is Görbicz irányította a csapatot, és előbb Tomori lövése vitte be a kapuba Pessoa kezeit, majd hetesből az irányító is betalált, így maradt a minimális előny. Óriási izgalmakat tartogatott az utolsó két perc, és Penezic kiállítása miatt előnybe került a Győr.

Görbicz cundere nem jött be Leynaud-val szemben, így egy perccel a vége előtt időt kért, és újra az egyenlítésért támadott a Vardar, Tamara Mavsar pedig egalizált. Martín is magához hívta lányait, ám Mörk belement a falba, Lekics időn túli szabaddobása pedig elakadt a falban – 26–26, hosszabbítás!

A ráadás Mörk, Groot és Görbicz góljával indult, hárommal meglépett az ETO! Viszont ahogy jött, úgy olvadt is az előny, és a kisszünetben már csak egy volt közte. Kinyitotta a védekezését a Vardar, de Knedlíková befutásával megtalálta a rést, Broch kiállítása után viszont emberhátrányba került a győri csapat, és Lacrabere hetesből újra egy gólra hozta a szkopjeieket. Másfél perc sem volt hátra, amikor Mörk betörésből eredményes volt (31–29), ám Lacrabere bevarrta az újabb büntetőt. A győriek viszont rendkívül taktikusan játszották le a hátralévő fél percet, és megtartották a labdát: 31–30-ra nyertek Görbiczék!

Története során harmadszor Bajnokok Ligája-győztes a Győri ETO!

Magyar női csapatok ezzel együtt már összesen 16-szor diadalmaskodtak az európai porondon. A BL-ben, illetve a jogelőd BEK-ben 1982-ben a Vasas, 1999-ben a Dunaferr, 2013-ban, 2014-ben és most 2017-ben a Győr, a KEK-ben 1978-ban az FTC, 1981-ben a Bp. Spartacus, 1995-ben a Dunaferr, 2011-ben és 2012-ben az FTC, az EHF-kupában pedig 1995-ben és 1996-ban a DVSC, 1998-ban a Dunaferr, 2005-ben a székesfehérvári Cornexi, 2006-ban az FTC, míg 2016-ban a Dunaújváros ült fel a trónra.

A meccs után bejelentették, hogy Groot kapta az MVP-díjat, míg a gólkirály Penezic lett 98 találattal.