tiko2017 Creative Commons License 2017.04.26 0 0 42896

 

6. Biztosítók, önkéntes és magánnyugdíjpénztárak nem érdekelnek. A nyeszr elég önmagában. Én 45 éves koromban nyitottam. Optimálisnak tartom hozzá ezt az életkort. A fiatalabbak inkább ingatlant szerezzenek, ne a nyugdíjra gyűjtsenek. Az ingatlan is érték. Ez is ok, de simán lehet olyan élethelyzet, akinél jobban megéri bérelni és így elmaradhat a röghöz kötés is. (egyébként érdekes, hogy a portfólión volt egy cikk, miszerint a 20 %-os adójóváírás 30 év alatt ~1,2 % pluszhozamot ad. Ha ebből kivonjuk a önyp 0,4-0,8 % éves díját, akkor kb. évente 0,4 %-ot nyerek az állami támogatással. Persze nem ilyen egyszerű, de csak a támogatást és költségeket néztem.)

Érdekes adatra bukkantam néhány hete a családi iratokat tanulmányozva. Szüleim 1971-ben vették az 51 m2-es panel lakásukat 45 ezer ft önerővel hitelből mikor én két éves voltam. /egy középdunántúli megyeszékhelyen/ A vételára a lakásnak /183 ezer ft/ kevesebb volt, mint most ugyanannak a lakásnak 1 m2-e. Akkor egy havi fizetés jócskán 1 ezer ft alatt volt. Ezt a lakást most közepes állapotban 10-11 millióért lehetne eladni.

Emlékszem gyerekkoromban 50 fillér majd 1-2 forint volt egy gomboc fagylalt. Most 200 ft. Szóval óvatosnak kell lenni a hosszútávra félrerakott pénzekkel. Befektetni muszáj. Talán nem is a költségek a legfontosabbak.

 

---

 

7. Az időtáv, az árfolyam, az alapban lévő pénzmennyiség, és annak ki be mozgása, valamint az alapkezelő személye, stratégiája, ezek a fontos dolgok. Ez teljesen OK!

8. Nem írtad, de biztos vagyok benne, hogy noname brókercég Nálad is kizárva; fő a biztonság és a infla feletti 1-2 % elérése.

 

Jóformán semilyen brókercég nem érdekel. Az alapkezeléssel foglalkozó helyeket becsülöm a legtöbbre, meg a Államkincstárt.

Az infla +1-2% -nál azért talán még látunk majd jobb ajánlatot a közeljövőben.

Ez volt a legnagyobb fogásom a kincstárban annak idején:

Még egy 2010-ben nyitott tbsz-en tartottam. Infla+5% volt a kamat.

 

http://www.allamkincstar.gov.hu/files/%C3%89rt%C3%A9kpap%C3%ADr-forgalmaz%C3%A1s/premium_2015J_2_.pdf

 

---

majd még folytatom ... /grafikonok/

 

Előzmény: tiko2017 (42885)