Földi, Nemere, Zichermann stb. az utóbbi évek többi olcsó történelemgyárosai annyit is érnek, mint amennyit a nyomtatásra felhasznált papír.
Ne, de visszatérve Rákóczi hadaihoz:
1705 tavaszán a francia király számára adott tájékoztatás szerint a magyar konföderációnak 32 lovas- és 13 gyalogezrede van; ezekhez a fizetett ezredekhez 15 ezer főnyi mezei had, 4 ezer főnyi megyei katonaság és mintegy 20 ezer főnyi erdélyi hadsereg járul.
A minőség nagyon szórt.
A legjobban kiképzett reguláris ezredek a fejedelem udvari hadai voltak. Egy lovas- és egy gyalogos gránátos ezred, egy karabélyos és egy székely kopjás lovas testőr-, valamint egy palotás gyalogos testőrezred; főparancsnokuk nem a reguláris ezredek főparancsnoka, hanem Vay Ádám udvari főkapitány, más néven marsall volt. Olyasmi volt ez, mint Napoleonnál a gárda, kb. annyira óvakodott is Rákóczi harcba vetni őket.
Forgách mellett volt több jó magyar tiszt, s ne feledkezzünk meg a francia tanácsadókról (pl. tüzérség, hadmérnökök), a már említett Vay Ádám Thököly idején katonáskodott, várkapitány is volt, Rákóczi idején valójában hivatalvezető, amit jól csinált, katonai rangja, beosztása (udvari marsall + Munkács várkapitánya) csak szép cím.
Rákóczi szolgálatában a kezdetektől voltak külföldi, főleg lengyel és román, tatár, német zsoldosok. de Poltava után több száz svéd is.
A hazai nemzetiségek közül nagy számban voltak ruszinok, szlovákok és románok
Kisebb számban németek (felvidéki zipserek a bányavárosokból)
A magyarok ellen voltak teljes számban a rácok (szerbek), és többségében a németek (főleg Buda és környéke, erdélyi szászok), részben románok és a szlovákok kisebb része (pl. Juraj Janosik is kurucból labanc lett, aztán rabló akit felkötöttek).