apdate Creative Commons License 2017.01.29 0 0 1223

Rendben, senkit nem érdekel, már megszogtam hogy magamban motyogok a újfizika topikban,

LOL

Szóóóval.

Van Susskindnak egy jó előadása, ahol érdeklődők is beleláthatnak a Higgs-mechanizmus matek rejtelmeibe.

a kvantum mező elméleten keresztül.

https://www.youtube.com/watch?v=fw4K3sgza04

Itt az elején már megtudhatjuk, hogy egy hullámmezőnél akkor beszélünk tömegről, ha a fázis mindenhol ugyan az.

Ez triviális, ha arra gondolunk, hogy a Higgs mezőben a fázis ilyen. Ezért van tömege.

Ezt az azonos fázist már részletesen vizsgáltam iszugyi topikjaiban. Az elektron elemi hulláma pont ilyen.

Én ezt "idő-hullámnak" nevezem,sokak szerint hibásan, de maradjunk annyiban, hogy ennek a fázissebessége végtelen.

v(f)=c*c/v ami végtelen, ha v=nulla.

Ezt a jól ismert grafikonról lehet leolvasni,.

En ugye nem más, mint a körfrekvenciájának függése a hullámszámtól. /ami közelítőleg az inverz hullámhossz/

A frekvencia megfelel az energiának, a hullámszám pedig az impulzusnak./momentum/

Az egyenes vonal az elektromágneses sugárzásé. Ha a hullámszám végtelen /k=nulla/ akkor az energia/frekvencia is végtelen. Ez megfelel annak, hogy nincs nyugalmi tömegű foton.

Ellenben a felső görbének van érkéte k=nulla esetben is. Ez egyszerűen annyit jelent, hogy amikor p=k=nulla lambda=végtelen akkor is rezeg a mező. Azonos fázisban, mindenhol.