Simplex-CG Creative Commons License 2016.11.27 0 1 4556

Szablyaútja,

 

"Mi értelme a fegyvert hátul tartani, amikor az egyben a pajzsunk is?"

 

Próbálj kesztyű nélkül, kosár nélküli karddal vívni, úgy, hogy az ujjak valid találati felület.

Hamar rájössz, mi értelme ;)

 

 

A messernél még elég szépen kijön ezeknek az állásoknak az értelme,

ott még nagyobb divat volt hátul tartani a kardforgató kezed.

 

Variációk:

-bal láb elöl
-jobb láb elöl, de a csípő/sarok befordulva (a Dürer-féle vívókönyvben jól láthatóak ilyen messer állások pl)
-jobb láb elöl, de a kard hátul, a hegy hátrafelé néz.

 

A másik történet, hogy nem mindegy a távolság. Ha tercben állok, pontosan

látod, milyen messzire érek el, de ha pl a bal láb van elöl és csípőnél van a kard,

vagy ha a hegy hátrafelé néz, már sokkal kalandosabb felmérni a távolságot.

 

A harmadik vágásmechanikai dolog, egész egyszerűen több power van abban,

ha a kard hátulról indul. Ez egy hevesebb plüsis küzdelemben már szépen kijön,

ha egy ilyen vágásba/szúrásba állsz bele, azt megérzed, épp ezért tiszteletet parancsol.

 

A negyedik, nagy kedvencem pedig az, hogy a hátul tartott kardból elég jól elő lehet készíteni

half-sword illetve birkózós technikákat.


Nagyon más kontextus a ló és D hárítókosaras kard,

Természetesen ha nincs szükség extra powerre (mert lóról csapatod a népet), lábmunkára,

nincs birkózás/half-sword, és van kosár valóban nincs sok értelme a bal láb elöl, illetve kard hátul jellegű állásoknak.


Ugyanígy akkor sem, ha csak pontokra mész, és a kéz védett, vagy kevés pontot ér (plusz nincs birkó+half sword),

lásd modern vívás.

"És emiatt nem tudom elfogadni a dussack=szablya feltevést és a török kori küzdelmek rekonstruálását nyugati források alapján."

Van egy feljegyzés, amiben II Károly osztrák főherceg 700 dussackot (complex-hilt kosaras változatot) rendelt,

kifejezetten a török ellen, végvári harcokra, tetemes lóvéért, igen sietősen.

Szerintem ez elég konkrét forrás pl ;)

 

Török-kori magyar gyalogos lábmunka tekintetében szerintem a messer-dussack vonal a mérvadó,

konkrétan a kosaras dussack a török ellen lett kitalálva kb. Ott ló nélkül, a vár fokán nem igazán lehetett
szálfegyverekkel meg kétkezes hülyeségekkel vidámkodni, meg hiányos lábmunkával elkaristolni.

 

Szerintem nem véletlen, hogy mikor érkezett pár elég nagy rendelés ilyen (amúgy meglehetősen drága,

de ha a török épp lenyom, belefér a költségvetésbe) kard beszerzésére a határon szolgálók számára,

hirtelen megjelent egy tonna vívókönyv, hasonló témában, illetve a legalapabb vívóiskolás fegyver egy széles pengéjű

ívelt kard lett, és a semmiből hirtelen azonos szinten oktatták, mint az addig rendkívül népszerű hosszúkardot.
(miközben azelőtt pár évvel a messerrel/egykezesekkel alig foglalkoztak páran érdemben)


Szóval Sch rendszerének szerintem van elméleti alapja gazdagon, bár én inkább nagy vonalakban értek egyet vele,

maga az interpretáció már kevésbé szimpi.

Előzmény: Szablyaútja (4553)