Katana750 Creative Commons License 2016.08.15 0 2 5585

Kicsit gondolkodtam, hogy a "görögországi nyaralásról" vagy ez a topik legyen ahol megírom szigetes élményeimet. Bár a másik topik jobban pörög mégis ide gondoltam. Augusztus elsején 10-órakor érkeztünk a soknevű kikötőbe(prinos, skala prinos, ormos prinou) amitől kb. 100 méterre volt a szállásunk a Hotel Elektra. Ez a nap el is ment az utazás kipihenésére. Olyan szürreálisan más ez a hely meg a szomszéd Skala Rachoni, mintha nem is lennének a sziget szerves részei. A zsúfoltságnak ami a sziget többi részére(ahol emberek vannak) vonatkozik itt nyoma sincs, pedig vannak turisták. Másoktól olvastam, hogy a tengernyi román, bolgár, szerb miatt a sziget már nem a régi és nem jönnek(mennek) többet Thasosra. Telefonról nem volt kedvem részletezni, de a smaragd parton tényleg elámultam(tunk) és mint már írtam 10 perc után le is léptünk, hogy ne a lagzi lajcsi román zenei változatára mulatozó oláh cigányok képe vésődjön be. A látvány egyébként lenyűgöző, kb. Bahamák esetleg Varadero beach. Számomra furcsán sok a török, kizárólag a Boszporusz két oldalán elhelyezkedő városból érkező turista. Ha már itt tartok, talán 4 magyar rendszámú kocsit láttam a 2 hét alatt. Albán és moldáv is több volt. A hotelnak sem volt még magyar vendége. A Giola kimaradt, nem tudtam terepjárót bérelni. Az első héten nem jártam utána, aztán meg már nem volt szabad kocsi. Az éttermi árak kellemesek a konyha a szokásos görög, nagyon finom de 2 hét után már hiányzik a magamfajtának a hazai. Körbekocsikázva a szigetet igazat kell adjak azoknak akik a sziget keleti oldalát szebbnek, változatosabbnak, vadabbnak(szép értelemben) látták de szerintem ez csak az ember nem járta helyekre vonatkozik! Limenária még nem, de utána Potos és a többi település igazi zsúfolt élhetetlen, élvezhetetlen arcát mutatta nekünk. Az szent ortodox monostornál olyan parkolási káosz és zsúfoltság fogadott, hogy csak forgalmi okból álltunk meg. Theologosba szerettem volna felmenni de beláttam, hogy egy 3 éves gyerekkel 35-40 fokban ez kínzás lenne nem élmény. A fővárosi bevásárlóutca nyújtotta lehetőséggel egyszer éltünk, elég is volt. Újra leírom, hogy Skala Potamiában a kapitány étteremben ettük a legjobbat a szigeten. Világosan megmondtam, hogy nem itt lakunk, nem jövünk többet de mégis kaptunk jégkrémet, dinnyét, süteményt az ebéd végén. Elragadó alak volt a főnök. Egy két helyen a mi falunkban is volt ilyen figyelmesség a vendéglátósok részéről. A tenger tiszta, meleg, sokszor tükörsima és a Balaton északi partját idézően mélyül. Az időnként érkező kompok inkább érdekesek mint zavaróak. Érkezésük után van 15 perc élet, aztán elmennek a kocsik és megint a csendes révedezés. A hotel mellet egy hajóács mester praktizál, egész nagy turistás fa sétahajókat is javított a halászhajók mellett. Kíváncsi voltam zavaró lesz e a kopácsolás, munkazaj, stb. Jelentem, nem. 9 óra előtt a fű se nő, 15és17-30 között a szent szieszta, utána már csak beszélgetés folyt a munkahelyen. Máshol állítólag sok a darázs(a smaragd parton tényleg) itt azonban egyáltalán nem volt. annál több a szúnyog de csak este támadnak. A konnektoros szúnyogriasztó feltétlen szükséges. Ez a hotel volt a harmadik olyan szállásunk ahol 50 méteren belül nem csak a tenger, de egy majdnem kiszáradt, büdös posvánnyá silányodott patak folyt volna a tengerbe de nem volt annyi víz, hogy legyen minek befolyni. Apropó víz! Hibátlan minőségi a csapvíz. Az odaúton elfogyott ásványvizes palackot töltöttem meg a hotel fürdőszobájának csapjából, hűtőbe vele és hibátlan innivaló az olyan sörgyűlölőknek mint én. Rachoni felé a főúton van egy nagy diszkont, néha vettünk ezt azt, akartam venni mazsolabort, nincs. Nagyjából ennyi jutott most eszembe, nagyon jól éreztük magunkat, szerintem nem utoljára voltunk a szigeten! Ha valaki később, esetleg először utazik Thasosra és kérdése van, ne kíméljen!