Spectral Lumenoid Creative Commons License 2016.03.07 0 0 133

Tiszteletem, a kérdés mennyit szeretne bele invesztálni a projectbe és, hogy mekkora területről van szó. Egyébként most akadtam erre a topikra ez úton is tisztelettel köszöntenék mindenkit !
Kis területre e27 kompakt izzót/kat ( CFL) javasolnék tizen x től 65 wattig kaphatóak itt legalábbis vilagitas.eu és ez a legegyszerűbb csak be kell csavarni és már megy is ez esetben a 6500K sak a legalkalmasabbak, lehet keverni is 2700K val ha nagyon akarjuk de vegetációra a 6500 as jobb, hőt sem termelnek nagyon tehát közel lehet tenni a kedvenceinkhez.

A sima izzó lámpa világításra sem alkalmas, nem hogy növény termesztésre :)
( ez csak vicc volt, a növényt leszámítva )

Ha nagyobb területről van szó azt esetleg neon csövekkel is le lehet fedni, ez esetben is a 6500K-s vagy keverve ha szeretné, ez ugye elektromos előtéttel megy csak fojtó trafó+gyújtó, itt hozzátenném hogy a trafó is rátesz a fogyasztásra tizen pár % ot kb, nem tudom kapni e elektromos előtétet neonokhoz, neonokba nem ástam bele magam, de ha igen akkor lehet kicsit drága, ellenben optimálisabban üzemel és kevesebbet is eszik maga a trafó, ha itt is igaz ami a gázkisülősök esetén használt elektromos trafónál, itt már beszélhetünk hőtermelésről mind a cső és a trafó esetében is.

Ha komoly világítást igényel a kertje, akkor a gázkisülősöknél tenném le a voksom
 nagy nyomású nátrium(HPS),fémhalogén(MH)( ebből is 6500K a jó, van 7200K is Sunmaster márkából ez egy elit hozzáteszem), kerámia fémhalogén(ebből a max 4200K)  félék vannak piacon 70-1000 közti wattba ezekhez is előtét kell 70 wattoshoz 70 es 150 hez 150 és így tovább, vagy sima vasmagos +10-15% fogyasztás itt is, vagy elektromos trafó+8-10% de ez sajnos nagyon drága mulatság a trafó tekintetében, csak hogy egy példát meg említsek a Lumatek250 (létezik 400,600,1000W szintén dímeresek) dimmelhető trafója 150,175,250 wattos nátriumot és fémhalogént tud hajtani (kermiásat nem!) meg van egy superlumens fokozat +10% ot jelent a 250 wattos esetén tehát 275 watton pörgeti a 250 es izzót de ez valahol 45-50 ezer Ft os áron megy, de a legtöbben vasmagossal operálnak csak azért mondtam mert én a Lumateket készülődök megvenni a napokban.

Van még lehetőség a ledes világításra is én reflektort 6500k szintén 10-100 wattig vannak ezek szvsz nem a legjobbak, vannak kimondott erre célra kifejlesztett ledek ezekről nincs személyes tapasztalatom, ha igaz az állítás olcsóbban üzemelnek a gázkisülősöknél kevesebb hőt termelnek és a fotoszintetikusan aktív sugárzásra (PAR) vannak kihegyezve hogy ebből mi igaz azt nem tudom sokan írják h nagy segget kerítenek a  merketingnek ( míj meglepő ) és a javítás is macera már ha javíthatóak sajnos ledes témába annyira nem vagyok otthon, remélem tudtam segíteni a választásban.

Előzmény: chipo (-)