charlie21 Creative Commons License 2015.12.07 0 3 18544

 

Folytatva a PV sorozatom ,ezen belül is nézzünk meg egy vidéki példát az üzemi PV védelem téma köréből. Inota . A 8 as úton érjük el Várpalota előtt az Inotai ipari területet . Itt épült meg az ötvenes évek elején egy erőmű és egy alumínium kohó . A két hatalmas építmény között visz be az út az úgynevezett Készenléti Lakótelephez ahol az előbb említett üzemek dolgozói laktak. Ez a hely is megérne egy külön írást mert így félig kihalva , elhagyatva is nagyon érdekes hely. Van itt elhagyott ABC,kultúrház, de még egy összedőlt strand is. Az üzemek már nem működnek,kisebb ipari tevékenység van már csak. A lakásokban laknak .És ehhez tartozik a mi cél objektumunk is ,az üzemekben dolgozó munkások tömeg óvóhelye. A lakótelepet baloldalról kerülő úton nem sokat kell menni ,elérve egy masszív szikla tömböt , már látható is az egyik fő bejárat,ez ugyan le van zárva de látszik rögtön hogy nem egy pici hely. Tovább haladva vagy 150 métert egy szikla bevágásban van a másik főbejárat,ez van nyitva. Behaladva igen nagy belmagasságú enyhén nyújtott ,”tojás alakú „ alagút rendszerben haladhatunk ,melyből nyílnak további hatalmas belterű és magasságú termek. Látszik hogy sok 100 fő elhelyezésére tervezték,gondolom szintén az ötvenes években ,az üzemek építésekor lett kialakítva. Gyakorlatilag üres ,néhány szellőző berendezés,cső és kábel maradt az egészben. A bunkernak van két vészkijárata amik a termek végeiből érhetők el egy egy nagy vaslétra segítségével a felszínt. A hatalmas mészkő tömb ami a bunkert rejti egy enyhén lejtős csupasz fennsíkkal rendelkezik ,ezek tetejére vannak ezek a vészkijáratok kivezetve, kis présházhoz hasonló épületekbe. Megmondom őszintén ezt először én is benéztem, semmibe nem különböztek mint a nem messze levő többi kis kalyiba. Itt a mészkő fennsíkon látszik még néhány szellőző kivezetés is. Amikor először láttam képeket a helyről még bent ládaszámra állt  a polgárvédelmi vászon keretes gázálarc ,én mikor ott voltam akkor ezek ki voltak hordva a bejárat elé és nagy része el lett égetve. Ma már csak ezek megmaradt némi fém alkatrészei hevernek szana szét . Aki arra jár nézze meg mert érdekes, leginkább a nagysága miatt. De nagy felfedezésre ne számítson . A többi kép itt:

https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!184&cid=92D81BA291AEC03A