charlie21 Creative Commons License 2015.11.27 0 1 18497

 

Maradjunk még mindig Budapesten ,de most nézzünk meg egy más funkciót betöltő helyet ,egy volt ipari létesítmény részét képező objektumot. Ne megyünk messze ,maradunk Kőbányán a volt Globusz konzervgyár terültén. Egy véletlen folytán jutottam be a területre mert amúgy zárt rész. Tavaly előtt néhány napot filmesekkel ott forgattunk az üzem területén .Persze köztük is valahogy elment a híre hogy mi a hobbim ,így egyszer oda jött az egyik kolléga és megkérdezte hogy láttam e már a bunkert ? És mutatott a kapu bejárattól nem messze egy a fák között megbújó beton lejáratra . Láttam én csak még nem jutottam oda hogy megnézzem .Szerencsére volt egy két lukas idő így lementem. A lejárat már impozáns volt mint egy rendes ház lépcsőháza ,széles sok ember gyors mozgatására tervezve. Volt vagy 3-4 lépcsőforduló mély. Leérve balra volt a dízel gépház ezt onnan lehet tudni hogy egy teljesen szétvert motor csontváza árválkodik ott. Itt van egy vészkijárat is vaslétrával . Jobbra pedig egy hosszú nagy belmagasságú folyosó halad végig időnként jobbra nagyobb termekkel. Az egész hely igen nagy méretekkel rendelkezik ,sok helyen látszik hogy felhasználták a Kőbányát jellemző alagút rendszert ,lefalaztak belőle kisebb szobákat termeket. Ami nagyon érdekes hogy a nagy folyosót is megszakítják időnként hatalmas acél zsilip ajtók,ezeknek már sajnos csak a kerete látszik.Közép tájt van egy ujjabb vészkijárat ami az udvaron egy beton körben végződik ,egy rozsdás csigalépcső megy fel rajta. Innen tovább haladva zegzugosabb lesz ,kisebb termek váltakoznak ,itt van például egy elég komoly telefon központ nyoma is. A végében a másik komoly lejárat/ feljárat található ugyan olyan nagy széles lépcső házzal. Ennek alján van itt a zsilipes / zuhanyzós dekontaminálós bejárat és egy áteresz pont. Valószínűleg ez volt a fő bejárat. Megmondom őszintén zavarba ejtő hely ,nem tudok semmi róla csak amit láttam .Kerestem a neten de nem leltem semmit. Nem tudok róla hogy más valaki járt e ott ,aki a témában kutakodott ,így kérdeznem sincs kit a véleményéről. Nagyon nagy ,sok 100 fő befogadására elég. Tömeg óvóhelynek jó lehet ,de akkor minek ilyen komoly híradó rendszer nyoma? Azt sem tudom mikor épült ,régen a globus helyén egy sörgyár volt ,lehet már akkor is megvolt ,de látszik az is hogy az egyik fele korszerűsítve lett . Egy része olyan mint egy komoly vezetési pont. A két nagy ki / be járat között van vagy 150 méter. Szerény véleményem szerint az üzem ,vagy környező üzemek PV óvóhelye volt ,aztán később valami komolyabb funkciót is betöltött ,hisz nagyon komoly tömegpusztító védelmet kapott. Aki esetleg tud valamit a helyről az kérem jelezze ,nagyon érdekelne! Tudomásom szerint minden nagyobb ,kiemeltebb gyár,üzem területén voltak kisebb nagyobb bunkerek ,fedezékek ,sajnos nem sokat ismerek ,jo kis téma lenne pedig . A sokaknak ismerős nagy beton légó kockák ,Csepel ,pályaudvarok , mellett sok rejtet kincs lehet a gyárak udvara alatt. Két példa : Nem mesze ahol dolgozom az Örs vezér tere melletti volt Finommechanikai művekben komoly van ,biztos forrás! A másik egy érdekesség ,a gyűjteményembe van egy 1960 as években kiadott „szigorúan bizalmas !” nagy kék kötésű könyv egy rakás térkép melléklettel .” Hóvirág Terv „ néven, a már nem létező, a Köki nél levő valami ruha ipari vállalat egy napos atom háborús gyakorlatának terve. Nagyon jó olvasmány . Ott is komoly PV objektumnak kellett lennie. A többi kép itt :

https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!14993&cid=92D81BA291AEC03A&group=0