Törölt nick Creative Commons License 2015.11.20 0 0 136377

Minap hallgatom a rádiót, és érdekes rövid beszámoló volt a Kossuth rádióban.
Dr. Mátray Árpád, homeopata állatorvos ... 2006 óta a Kossuth Rádió Hajnal – táj című reggeli műsorának naponkénti szaktanácsadójaként válaszol a hallgatók ...
(Sok adását halottam már, mert amikor hajnalban megyek
 dolgozni, hallgatom a rádiót, és pont az ő műsora megy.
Hallottam már sok jót, de néha egy-két (szerintem legalábbis) elnagyolt dolgot, vagy tanköv szagú féligazságot is. De általában elég jó.

Nos most arról volt szó, hogy időnként miért kellemetlen szagú, vagy néha miért büdös a tojás.
Mivel erről már itt sokan írtunk minden félét, a rádióban hallotakat megosztom veletek.
Szóval ezt a dolgot egy vegyület váltja ki, amit trimetil-aminnak hívnak.
Bár bizonyos gyomnövények is tartalmazhatják, és onnan is bejuthat a tyúk szervezetébe.
De ami biztos, hogy egyes tápok (általában az olcsóbbak) extrahált szója helyett
repcemagot tartalmaznak. A repcemag nagyon jó tápanyag, sok benne a fehérje.
És ha jól tudom gmo-mentes is. Szóval kiválló fehérjeforrás lenne, olcsóbb is a szójánál,
mivel a szója főtermék, a repcemag meg csak a repceolaj gyártásának a mellékterméke, tehát
újra felhasznált értéktelenebb melléktermék.
Csak hát az a fránya trimetil-amin. (Nagyon kis mennyiségben tartalmazza, egészségre ártalmatlan, de büdös lesz tőle a tojás).

És a megoldás: a nagyüzemek rájöttek, hogy a tyúkok fajtájaként másabbak picit az emésaztő-rendszerük, és az emésztőenzimek is.
Ebből kifolyólag vannak tyúkok, akik repcemag evése után sem produkálnak szagos tojást, mert genetikájuk folytán a kiváltó anyagot a szervezetük lebontja.
Néhány üzem már erre if figyel, és csak ilyen típusú tyúkokat tart.
Igy jóval olcsóbb takarmányozást tudnak csinálni, és ezzel lent tartani a tojás és a hús árát is. Ráadásul még gmo-mentesen is.
Házi tyúkoknál az erre való érzékenységet csak próbaetetésekkel lehet megállapítani.
Nos.
Hát valami ilyesmi volt a műsorban.