Falusi1 Creative Commons License 2015.11.05 0 0 180

Segítséget kérek tapasztalt borászoktól hordó ügyben.

Vettem egy 1 hektós, közepesen égetett, új tölgyfa hordót. Terveim szerint Cabernet (franc és sauvignon) szőlőből készült bort érlelnék benne. A hordó előkészítésével kapcsolatos szakirodalom tanulmányozása után azonban teljesen elbizonytalanodtam.

Van olyan leírás, amely sima hidegvizes öblítés után már alkalmasnak tartja a hordót a bor tárolására.

A másik véglet többszöri áztatást, forrázást, majd trisós kezelést, újabb áztatást, forrázást stb. tart szükségesnek és ezt követően is csak must kiforrására tartja alkalmasnak.

Nem szeretném az első, jó minőségűnek remélt vörörsboromat tönkretenni.

A helyzetet csak bonyolítja, hogy a "barrique" fogalmat egyik helyen a 225 l-es űrtartalomra értik, máshol az égetésen átesett tölgyfa hordót értik alatta.

Azt is olvastam ,hogy a hordókészítés során minden hordó belsejét meg kell pörkölni. mert különben nem lehet a dongákat meghajlítani.

Van ahol a bonyolultabb eljárást csak az un. ászok hordók használatba-vétele előtt írják elő.

Nem folytatom a további variációk felsorolását, helyette kérem a véleményeteket, amiket előre is köszönök.